Areál tak začal měnit svou podobu, časem zde vyrostou sportovní lázně. Ponesou název Sanatorka. Součástí stavebních prací bude také celková revitalizace parku.

Začátku demolice přihlížela i skupinka aktivistů s transparenty.

„Nepřišli jsme pohřbít Sanatorku, ale jde nám o záchranu ozdobného reliéfu na průčelí. V roce 1926 ho vytvořil olomoucký sochař Julius Pelikán,“ vysvětlil Jaroslav Pavlíček, jehož otec v dětském sanatoriu kdysi pracoval.

Záchrana štukového reliéfu ovšem kvůli jeho špatnému stavu možná není, v nové stavbě bude ovšem umístěna jeho kopie.

„Demolice bývalé Sanatorky nás mrzí. A těm, kteří tvrdí, že její záchrana byla možná, bych chtěl znovu vzkázat, že objekt chátrá přes dvacet pět let. Do budovy dlouhodobě mohutně zatékalo a není vytápěna už od poloviny devadesátých let,“ sdělil Martin Polach ml., ředitel společnosti MAPO Group, která areál vlastní.

Stavba nové haly po prázdninách

Demolice potrvá do konce srpna, pak stavební firma začne se stavbou nové haly, kde budou cvičební sály, restaurace i různé wellness služby.

„Celý objekt totiž původně sloužil jako vodoléčebný ústav, kam lidé jezdili relaxovat a sportovat. Nechyběly zde například sluneční lázně, sál pro gymnastiku nebo kuželna. Na tuto historii bychom rádi navázali, byť v obměněné podobě s ohledem na dnešní dobu,“ řekl Martin Polach ml.

Nový areál bude otevřený pro širokou veřejnost, lidé zde budou moci relaxovat na lavičkách v parku, využívat různé služby související se zdravím, v plánu jsou tenisové kurty i další sportoviště. To vše přinese nové pracovní pozice pro padesátku lidí.

V lokalitě zůstane zachována vilka u Reissovy ulice, která po své rekonstrukci nabídne hostům ubytování a také domek u zahradnictví, který bude v budoucnu sloužit jako venkovní šatna pro sportovce.

Náklady na celý projekt se pohybují kolem sto padesáti milionů korun, investor nevyužívá žádné dotace.