Přednost totiž mají předškoláci bydlící v Šumperku, přespolní se dostanou jen tehdy, pokud jsou volná místa. Rozhodujícím kritériem pro přijetí do městských mateřských škol je totiž bydliště rodiny v Šumperku.

Radnice nyní uvažuje, že otevře další dvě školkové třídy v prostorách Základní školy Sluneční.

„Od ředitelek mateřských škol víme, že tito rodiče, kteří v Šumperku nebydlí, chodili k zápisu svých dětí s náhradními doklady, protože občanský průkaz ještě neměli vystavený. Takových případů jsem zaregistrovali téměř tři desítky, radnice ale takto účelově získaný trvalé pobyt nemůže prokázat,“ uvedla vedoucí odboru školství šumperské radnice Hana Kolaříková.

Podle šéfky školského odboru počty zapsaných nemusejí nakonec odpovídat realitě, každý rok řada rodičů nástup potomka do předškolního zařízení totiž odloží.

Městu nicméně po zápisu chybí ve školkách přes 80 míst.

„Na tuto nepříjemnou situaci jsme ale připraveni, takže již delší dobu máme vytipované prostory na Základní škole Sluneční, kde by mohly vzniknout dvě třídy po osmadvaceti dětech. Nevznikla by nová školka, ale jakési odloučené pracoviště Veselé školky sídlící na Prievidzské ulici. Musí to ale ještě schválit zastupitelé,“ vysvětlil šumperský místostarosta Petr Suchomel.

V základní škole nebudou nutné žádné výrazné stavební úpravy, ty se dotknou jen toalet, podle norem totiž předškolní děti nemohou používat záchodky stejných rozměrů, jako jsou ve školách.

Trvalý pobyt v Šumperku zůstane i dál nejdůležitějším kritériem pro přijetí dětí do mateřské školy.

„Zatím neuvažujeme o tom, že bychom po matkách vyžadovali, aby předložili doklad o zaměstnání. Ale tato praxe například funguje v Olomouci,“ dodal místostarosta.