„Změna vlastníka se pojila s mnoha úkony, které byly procesně velmi náročné. Nemocnice musela během velmi krátké doby přejít na jiný informační systém, změnit svůj název, dodavatele zdravotnického materiálu, web nebo třeba i logo a s ním spojena všechna označení. Od října také převezme provoz lékárny. Myslím, že to nejnáročnější období máme za sebou a zvládli jsme ho velmi dobře," řekl nový majitel šumperské nemocnice Martin Polach. Zároveň zdůraznil, že v žádném případě neplánuje jakkoliv omezovat zdravotní péči.

Naopak, zaměstnancům například zvýšil krátce po převzetí nemocnice platy o pět procent. Nemocnici navíc plánuje rozvíjet a investovat do ní své vlastní finanční prostředky. Jen pro letošní rok by měly investice dosáhnout výše 50 miliónů korun. Peníze směřují zejména do zdravotnické technologie.

Ještě letos začne vyrůstat nový pavilon magnetické rezonance, jehož součástí bude také nové mamologické pracoviště. Pavilon bude navazovat na vnitřní koridor, tak aby pacienti podstupovali všechna důležitá vyšetření pod jednou střechou. Nový přístroj, který umožňuje vyšetření bez rentgenového záření, bude vybaven větším vyšetřovacím otvorem, což bude pohodlnější pro silnější pacienty. Navíc díky speciální metodě bude moci personál na pracovišti vyšetřovat i lidi trpící klaustrofobií.

„Nové pracoviště bude sloužit pro řadu odborností, mimo jiné i pro potřeby ortopedického nebo neurologického oddělení," doplnil Martin Polach.

Nemocnice plánuje v nejbližších měsících zakoupit pro své pacientky také nový mamografický přístroj. Oproti stávajícímu mamografu nabídne nový přístroj lékařům ještě přesnější diagnostiku než doposud. Do konce roku se také v nemocnici vybuduje také nový superaseptický operační sál pro ortopedické a traumatologické operace. Právě zdejší ortopedická péče je podle Martina Polacha na špičkové úrovni a je vyhledávána nejen pacienty z Olomouckého kraje, ale i mimo něj.

V následujících letech se nemocnice bude měnit i pohledem zvenčí. V plánu je i stavba nové vstupní haly, která naváže na centrální příjem. Na jednom místě a pod jednou střechou zde pacienti najdou všechny doprovodné služby, lékárnu, výdejnu zdravotnických potřeb i kantýnu s občerstvením. „Už jsme v této věci oslovili architektonické studio, které vypracovalo velmi zdařilý návrh," dodal Martin Polach.

V rozvoji hodlá nemocnice spolupracovat s šumperskou radnicí, které v areálu patří řada budov.

Za užívání nemovitostí platí nemocnice městu nájem, který radnice reinvestuje zpět do svého majetku. Letos se bude jednat o rekonstrukci druhého podlaží pavilonu F, vybudování nových sociálních lůžek nebo opravy plicních ambulancí v pavilonu E.

„V této praxi hodláme pokračovat a s nemocnicí budeme nadále spolupracovat, na některé plánované investice má totiž město šanci získat dotace," uvedl šumperský starosta Zdeněk Brož. Některé nevyužité budovy by v budoucnu po rekonstrukci mohly sloužit pro následnou a ošetřovatelskou péči pro seniory.

Nemocnice Šumperk poskytuje zdravotní péči ve spádové oblasti dvou set tisíc lidí. Její lékaři ročně provedou tři tisíce sedm set operací. Zdravotnické zařízení každoročně hospitalizuje přes dvacet tisíc pacientů a ve svých ambulancích ošetří téměř sedmdesát pět tisíc lidí.