V dalších měsících přijde na řadu odstranění betonové desky a instalovat se bude nová chladicí technologie.

Práce provádí firma Energo Choceň, která zvítězila v soutěži na dodavatele nejnižší cenou.

„Předpokládaný rozpočet byl kolem padesáti milionů, firma nabídla cenu dvaatřicet milionů, což představuje výraznou úsporu. Ve hře je navíc možná dotace od Státního fondu životního prostředí, o které se bude teprve rozhodovat. Ta by rovněž náklady významně snížila," vysvětlil šumperský místostarosta a předseda představenstva Podniků města Šumperka Tomáš Spurný.

Výměna technologie přichází za pět minut dvanáct, ta současná je totiž zastaralá a navíc se při výrobě ledu používá pět tun čpavku. Množství toxické látky se po rekonstrukci sníží na pětinu.

Stadion navíc přestane být noční můrou pro hasiče i záchranáře, protože množství využívaného čpavku představovalo určité bezpečnostní riziko.

Hasiči v minulosti absolvovali cvičení, kdy simulovanou situací byl únik čpavku do ovzduší. Riziko reálné havárie bude díky moderní technologii mnohem menší.

Na hraně životnosti

Firma již odstranila mantinely a nyní se pustí do likvidace betonové desky, která je již stejně prasklá. Na hrací ploše pak vznikne čtyřmetrový kráter.

„Poslední větší opravy se zde prováděly tak před osmadvaceti lety, takže zařízení je na hraně životnosti. Samozřejmě se každý rok dělaly revize a vše bylo v pořádku. Ale co je pod betonem se teprve ukáže, až se podloží odkryje," řekl správce zimního stadionu Josef Pospíšil.

Práce potrvají čtyři měsíce, podle smlouvy musí být vše hotové 30. července, aby hokejisté mohli začít s přípravou. Stavební ruch tak nebude utichat ani o víkendech. Firma ovšem avizovala, že ve volných dnech bude okolí stadionu hlukem zatěžovat co nejméně.

Podniky města Šumperka plánují na příští rok v rekonstrukci stadionu pokračovat, celý komplex včetně hotelu Sport chtějí zateplit. O uskutečnění této vize ale konečné rozhodnutí nepadlo.

„Bude záležet na úsporách i financích, které mají Podniky města Šumperka k dispozici, takže jasno bude až za několik měsíců," sdělil Tomáš Spurný.

Stavba v akci "Z"

Zastřešený zimní stadion v Šumperku byl dostavěn v roce 1969 v takzvané akci „Z," provozní vstupní budova, což je dnešní hotel Sport, o tři roky později.

Sportoviště má kapacitu tři a půl tisíce diváků. Už před několika lety sepsali hokejoví fanoušci petici, ve které poukazovali na špatný stav haly včetně zázemí pro hráče, po radnici chtěli, aby problém řešila.

Rekonstrukce stadionu se řadí z finančního hlediska mezi nejnáročnější investiční akce města, v dalších letech by měla přijít na řadu neméně nákladná modernizace plaveckého areálu na Benátkách.