Předcházel tomu průvod obcí, během kterého letošní účastníci obyvatele na akci pozvali. V maskách čarodějů, upírů a jejich nejrůznějších variací se v něm předvedli mladí i staří. Málo maskované pak na místě dozdobilo malování na obličej. Ve společném dovádění si den užily hlavně děti.

„Je to jedna z našich tradičních akcí, které děláme už od založení spolku,“ zavzpomínala předsedkyně Eva Kaplánková. „Čarodějnice se k nám pravidelně slétají z blízka i zdáli, letos jejich počet ovlivnilo chladnější počasí,“ řekla k účasti, které prý povětšinou hřiště za úřadem bývá malé.

Letos poprvé organizátoři z programu vynechali tanečky a děti nechaly soutěžit za diplomy a drobné odměny.

„Soutěžit se nám líbilo, nejvíce podlézání provázků se zvonečky. Žádný nesměl zazvonit,“ shodla se trojice malých čarodějnic, která později u připravené vatry zapózovala i s nezbytnými košťaty.

„Pleteme je ručně a zdobíme čerstvými větvičkami z břízy, to aby měly účastnice k čarování dostatečnou sílu,“ vysvětlily organizátorky u vchodu s košťaty.

„Je to taková svébohovská specialita,“ shodly se zakladatelky tradice.

Další, tentokrát už pro uspokojení chuťových pohárků přítomných, se pak nabízely ve stánku U zlomeného koštěte nebo v čarodějné sluji. U kotlíku babky kořenářky pak přítomní mohli načerpat energii z Elixíru mládí. Byl plný bylinek a rozléval se zadarmo.

„Pěkná akce, každý rok chodíme,“ shodli se přítomní rodiče, zatímco se jejich děti zapojily do čarodějnických rituálů okolo ohně. V tom nakonec skončily i předem vyrobené čarodějnické miniatury.

Vladimíra Bartoňová