Její Jasnost Maria-Pia Kothabauer působí jako mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví v Rakousku, České republice a také u úřadů OSN a OBSE ve Vídni.

Na programu má teď třídenní návštěvu Moravy a Slezska. Dnes ji zahájí na jižní Moravě, kde se mimo jiné setká s hejtmanem Michalem Haškem a prohlédne si vilu Tugendhat.

Další dva dny pak její cesta povede do Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V Olomouci se setká s náměstkem hejtmana Radovanem Rašťákem, v pátek odpoledne zavítá do Velkých Losin, kde její rodina žila do roku 1945.

„Paní velvyslankyně se narodila v roce 1960 ve Vídni jako dcera Karla Alfréda prince z Liechtensteinu a Agnes Chritiny arcivévodkyně Rakouské. V diplomatických službách Lichtenštejnska pracuje od roku 1989, diplomatem byl i její otec a dědeček," informoval předseda Historického spolku Liechtenstein Pavel Juřík.

Paní velvyslankyně bude už druhým členem šlechtického rodu Liechtensteinů, který za poslední tři roky sídlo předků navštíví. V listopadu 2010 si zámek prohlédl panující kníže Hans Adam II. Využil tehdy soukromé návštěvy Olomouce, kam přijel na mezinárodní konferenci o působení svého rodu v českých zemích.

Liechtensteinům u nás patřily například zámky Lednice, Valtice, Šternberk, Úsov, Velké Losiny, Kostelec nad Černými lesy, Lanškroun, Rumburk a další. Po Schwarzenbercích byli druhými největšími pozemkovými vlastníky.

Panství Velké Losiny koupil Karel z Liechtensteina od Žerotínů v roce 1802 a zámek pak rodině patřil až do roku 1945, kdy byl veškerý majetek rodu v českých zemích zkonfiskován. Dědeček dnešního knížete Alois z Liechtensteina žil až do roku 1945 na zámku ve Velkých Losinách.

Konfiskace majetku negativně ovlivnila vztahy mezi Československem (později Českou republikou) a Lichtenštejnskem. Léta mezi sebou obě země neměly diplomatické styky. Obnovily je teprve v roce 2009.