Jedenáct z jednadvaceti současných zastupitelů přitom najdou voliči na místě lídra některého z uskupení. Za rekordní počet kandidátek může čtyři roky trvající válčení v zastupitelstvu.

„Počet svědčí o tom, že situace v Zábřehu je vyhrocená a že neexistuje společná vize, na níž by se shodly aspoň dvě třetiny zastupitelů. Mnozí zřejmě mají obavu, že by z nižšího místa nebyli zvoleni, a tak raději postavili kandidátku vlastní,“ říká politolog z Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Podle jeho názoru nejspíš čtyři až pět volebních stran nepřekročí pětiprocentní hranici a mandát nezískají. I tak ale může být obtížné poskládat koalici. Pokud by všechny strany vybojovaly alespoň jeden mandát, znamenalo by to nejsložitější scénář pro koaliční vyjednávání.

Největší dělení nastalo u čtyř NEZÁVISLÝCH, z nichž tři stojí v čele nových kandidátek.

Radikální proměnu prodělala i ODS, která se po ztrátě licence v roce 2007 rozpadla a licenci později získala skupina, s níž zastupitelé za ODS nespolupracovali. Dnešní předseda sdružení, podnikatel Pavel Bruštík, je lídrem kandidátky ODS, zatímco dnešní radní za ODS Martin Paclík je nově lídrem Nezávislých demokratů. Společnost mu na soupisce dělají i dva další zastupitelé ODS - Zdeněk Kunrt a Petra Kubalíková.

Bývalý lídr ODS a současný starosta Zdeněk Kolář postavil vlastní kandidátku s názvem Za Zábřeh rozumný a respektovaný. „Tím rozumným Zábřehem myslíme to, aby se občané vážně zamysleli nad tím, co ve městě chtějí, a zvolili si takovou reprezentaci, která si bude názorově blízká. Bude to však obtížné, pokud budou volit napříč politickým spektrem,“ uvedl Kolář.

O tom, že bude velmi těžké poskládat smysluplnou koalici, je přesvědčen i lídr ODS Pavel Bruštík: „Červenou linkou koaličních jednání bude určitě postoj z chystané investici firmy Wanemi, a ne to, co kdo chce dělat pro Zábřeh. Téma Wanemi je přitom už podle mě uzavřené,“ řekl Bruštík. Mnozí jdou podle něj do voleb s vizí dostat město do soudního sporu s firmou Wanemi. „Kampaň bude určitě hodně špinavá a plná útoků,“ míní šéf místní ODS.

K stranickým přestupům patří na příklad přechod zastupitele Josefa Půčka od ČSSD k TOP 09 nebo Pavla Zubíka od NEZÁVISLÝCH k Věcem veřejným. Za Zemanovce kandiduje Petr Hrůza (dnes SON).

Jiřího Černého (dnes KSČM) najdou voliči na soupisce Zdravý Zábřeh.

Na názorově spřátelené kandidátce Slovo Občana Zábřeha je mimo Jana Rýznara (dnes NEZÁVISLÍ) i jeden z nejhlasitějších odpůrců Wanemi Pavel Trhal. Na stranu odpůrců Wanemi se v případě volebního úspěchu postaví i kandidátka starosty.

Překvapivě až na dvacátém místě Volby pro město je dlouholetý mluvčí opozice vůči starostovi Vladimír Caska. „Tím, co se tu čtyři roky dělo, jsem tak znechucený, že zvolen být nechci. Ale chtěl jsem kandidátku alespoň podpořit,“ řekl Caska.

Překvapením pro voliče bude určitě na druhé pozici Volby pro město bývalý tajemník radnice Antonín Janhuba, který se soudí s městem o návrat do funkce.

Mezi novými jmény je na příklad ředitel ZUŠ Pavel Doubrava z KDU-ČSL, filmař Martin Strouhal z nové kandidátky Nestraníci nebo podnikatel Karel Kolomazník z poprvé kandidujících Moravanů

„Několikrát jsem sledoval jednání zastupitelů a velmi se mi nelíbilo. I to nás postrčilo k sestavení kandidátky,“ řekl Kolomazník.

Lídři zábřežských kandidátek pro komunální volby 2010:

Zdeněk Kolář - Za Zábřeh rozumný a respektovaný (dnes ODS)
Martin Paclík - Nezávislí demokraté (dnes ODS)
Jan Rýznar - Slovo Občana Zábřeha (dnes NEZÁVISLÍ)
Pavel Zubík - Věci veřejné (dnes NEZÁVISLÍ)
Zdeněk David - Nezávislá volba (dnes NEZÁVISLÍ)
Jiří Černý - Zdravý Zábřeh (dnes KSČM)
Edgar Horák - KSČM (dnes KSČM)
Josef Půček - TOP 09 (dnes ČSSD)
Karel Crhonek - ČSSD (dnes ČSSD)
Svatoslav Valenta - Volba pro město (dnes Volba pro město)
Petr Hrůza - Strana práv občanů Zemanovci (dnes MO Sdružení nájemníků Zábřeh)
Lukáš Neruda - Cesta pro Zábřeh
Pavel Doubrava - KDU-ČSL
Karel Kolomazník - Moravané
Martin Strouhal - Nestraníci
Pavel Bruštík - ODS
Drahomír Špaček - Volte Pravý Blok