Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) zlevňuje vodné a stočné z 98 na 93,73 korun. To je o více než čtyři koruny za každý kubík.

„Změna daně z přidané hodnoty u vody z patnácti na deset procent je pro naše odběratele jistě dobrou zprávou. Tím spíše, že mnohé domácností budou ekonomicky postiženy kvůli současné koronavirové situaci, takže každá koruna, kterou rodiny ušetří, se počítá,“ uvedl obchodní ředitel ŠPVS Jan Havlíček.

ŠPVS dodává pitnou vodu ve více než třicítce měst a obcí na Šumpersku, odpadní vodu zpracovává pro více než dvacet z nich. Síť ve správě ŠPVS pokrývá většinu obyvatel okresu včetně největších měst: Šumperku, Zábřehu, Mohelnice, Loštic a Hanušovic.

Zlevnění vodného a stočného se dočkají i lidé na Jesenicku. Například Vodovody a kanalizace Jesenicka, které zajišťují dodávky a odvod splašků v Jeseníku, Lipové-lázních, Bělé, České Vsi, Písečné a Hradci-Nové Vsi, sníží od 1. května cenu o více než tři koruny. Konkrétně z 78,83 korun za kubík na 75,39 korun za kubík.

Předání velikonoční výslužky příslušníkům armády a policie na Javornicku. S bílou rouškou Simona Horáková.
Velké překvapení. Vojáci na hranicích dostali od místních velikonoční nadílku

Voda na pití? Denně vyjde na třicet haléřů

V roce 2018 stoupla podle Českého statistického úřadu průměrná spotřeba vody v Česku na 133,5 litru na osobu a den, v domácnostech pak v přepočtu na osobu Češi spotřebovali denně 89,2 litru. Spotřeba domácností stoupá už několik let, stále jde ale o zhruba poloviční hodnoty oproti konci 80. let 20. století.

Cena za vodné a stočné v Česku vzrostla za posledních deset let asi o polovinu. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací v ČR jsou denní náklady na vodu u Čechů osm korun. To je stejně jako na alkohol, ale jen šestina oproti výdajům na dovolenou a desetina oproti jídlu. Velkou většinu vody použijeme na osobní hygienu a splachování toalety, voda na samotné pití člověka vyjde denně na pouhých třicet haléřů.

Ilustrační foto
Šumperská radnice rozdala tisíce roušek a další krátké zprávy z regionu