Sdružení cestovního ruchu Jeseníky organizuje úpravu 450 kilometrů běžeckých cest. Je to zejména jesenická magistrála a na ni navazující cesty na obou stranách hřebene. Trasy se protahují také na Staroměstsku, Javornicku a Zlatohorsku.

Údržba s pomocí roleb a skútrů si vyžádá 721 tisíc korun za sezonu. Přispívá na ni Mikroregion Jesenicko, který je největším sponzorem, Svazek obcí údolí Desné, ale i obce Velké Losiny, Loučná nad Desnou a Šumperk.

Olomoucký kraj v září příspěvek kategoricky zamítl s tím, že Sdružení podporuje jiným způsobem. Teď zastupitelé změnili názor.

„Je to velmi dobrá zpráva. Bez pomoci kraje by hrozilo, že některé trasy by zůstaly neupravené. Sehnat celý obnos jinde je letos nereálné. Sto sedmdesát tisíc korun je dostatečná částka, zbytek doufám seženeme od obcí,“ řekl předseda Sdružení Jakub Kulíšek.

Zároveň ocenil, že stejně vysoký příspěvek dá kraj i v příští sezoně 2011 - 2012. V té chystá Sdružení ve spolupráci s provozovateli nového lyžařského areálu v Koutech velkou novinku - vyznačení padesátikilometrové trasy v okolí Koutů s názvem Jesenická padesátka. Trasa počítá i se stavbou lávky nad silnicí na Červenohorském sedle. Investorem přemostění má být právě Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.