Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobročinnost, nebo byznys do vlastní kapsy? Deník zjišťoval, co jsou zač prodejci magnetků

Šumperk/Rapotín /REPORTÁŽ DENÍKU/ - Dobročinná sbírka, nebo pořádný byznys? Podobnou otázku si asi musí položit každý, kdo se setká s občanským sdružení Pomozte zpátky. To má údajně shánět pomocí prodeje drobných předmětů na ulicích finance pro šumperský nízkoprahový klub Rachot. Tam ale o sdružení Pomozte zpátky vůbec nic nevědí.

15.8.2011 5
SDÍLEJ:

Jeden z prodejců magnetků sdružení Pomozte zpátky vyfotografovaný v ŠumperkuFoto: DENÍK/Petr Krňávek

Sdružení je registrováno od 3. června letošního roku v Rapotíně v Nové ulici 412. Bylo také zapsáno do registru právnických osob, jedna z činností je prodej drobných předmětů.

Výtěžek z prodeje by měl finančně pomoci nízkoprahovému klubu Rachot v Šumperku. Jenže tam o žádném takovém projektu nemají tušení. Lidé, kteří si na ulici za několik desítek korun bezcenný magnet zakoupí, tak nejspíš sponzorují samotné členy občanského sdružení.

Prodej magnetků, kterým se sdružení zabývá, má navíc charakter veřejné sbírky - a tu již musí povolit krajský úřad.

„Pokud jsou lidé oslovování s tím, že zakoupením předmětu mohou pomoci, je to veřejná sbírka. Krajský úřad ale v případě občanského sdružení Pomozte zpátky žádnou nepovolil,“ uvedl vedoucí správního odboru olomouckého krajského úřadu Michal Obrusník.

V obecně prospěšné společnosti Pontis, pod jejíž hlavičkou nízkoprahový klub pro děti a mládež Rachot funguje, zavládlo po informaci Deníku o probíhající akci sdružení Pomozte zpátky rozladění.

„S žádným sdružením jsme o finanční podpoře klubu Rachot nejednali. Je zcela nepřípustné, že někdo od lidí vybírá peníze a zaštiťuje se naším zařízením. Podali jsme na policii trestní oznámení na neznámého pachatele, zatím nevíme, jak policie bude věc kvalifikovat,“ řekl ředitel Pontisu Miroslav Adámek.

Sdružení Pomozte zpátky nyní hledá brigádníky na pouliční prodej magnetků.

Takto vypadá inzerát, který byl zveřejněn na serveru e-brigády.cz. Text není nijak upravován, proto obsahuje i gramatické chyby: „Ahoj lidičky co stále hledáte práci případně brigádu. Jedná se o projekt POMOZTE ZPÁTKY, který za utrženou sumu pomáhá nízkoprahovému centru v šumperku. Jedná se o pouliční prodej magnetků. Tato práce se hodí pro každého, kdo má kladný přístup k lidem. Prořízlá pusa je vítaná. Lidé z olomouckého kraje jsou výtaní, zejména šumperk, olomouc, mohelnice, jeseník okolí,“ doslova se uvádí v inzerátu a nabídka je doplněna kontaktnímu údaji na mobilní telefon a e-mail. Jako kontaktní osoba zde figuruje Tomáš Kűschner.

Na inzerát redakce Deníku zareagovala. Reportér se představil jako student, který shání přivýdělek. Chce si domluvit si schůzku a získat informace. Ze začátku se ptá, jestli je brigáda stále aktuální. Inzeráty se totiž na internetu objevily koncem června.

„Brigáda je stále aktuální, ale pouze v okrese Šumperk,“ odpovídá Tomáš Kűschner. „Jde o prodej drobných předmětů za padesát korun,“ reaguje na dotaz, o jakou práci jde. Reportér pokládá zlomovou otázku, jestli je pravda, že výtěžek jde na dobročinné účely. „Ano, výtěžek jde na centrum Rachot,“ přiznává mladý muž.

Reportér Deníku se pro jistotu ptá, jestli to náhodou není podvod. Po chvíli mlčení se mu dostává odpovědi, že určitě ne. Pídí se dál po tom, jestli už někdo dříve prodával nebo už tu brigádu absolvoval. „Já bych tyhle věci nerad řešil po telefonu, vše vám řeknu na schůzce,“ vykrucuje se rapotínský mladík.

Sdružení Pomozte zpátky neoperuje pouze na Šumpersku. Prodejci nabízejí magnetky také v centru Opavy i Ostravy, takže se zřejmě jedná o velmi výnosný byznys.

„Prodejci chodí ve skupinkách, zřejmě se jedná o studenty, kteří se snaží přivydělat. Když jsem se pokusil zjistit, pro jaký konkrétní projekt je výtěžek z prodeje určený, působili velmi nevěrohodně. Evidentně to sami nevěděli a ani nepředložili žádné doklady o povolení ke sbírce či prodeji,“ řekl důvěryhodný zdroj z Opavy.

Sdružení Pomozte zpátky má údajně čtyři členy Jenže dva z nich na schůzce vůbec nedokázali vysvětlit, proč pro dobročinné účely nevolí formu transparentní sbírky, ale prodej, z kterého navíc musejí odvádět daně.

„Účetnictví ale máme čisté,“ řekl na schůzce jeden z členů sdružení.

Hana Kubová, Jan Suchomel

Jak poznat, zda je sbírka „čistá“?

Finanční podporování neziskových organizací prostřednictvím veřejných sbírek má přesná pravidla, která jsou stanovena zákonem 117/2001.

Sbírku je oprávněna konat pouze právnická osoba. Může se jednat o shromažďovaní peněz na účtu, prodej předmětů, vstupenek i další formy.

Organizátoři mají především oznamovací povinnost vůči příslušnému krajskému úřadu, pokud se jedná o sbírku s působností na celém území republiky, povolit jí musí ministerstvo financí. Každopádně úřad vydá osvědčení, kterým by se člověk žádající o příspěvek do sbírky měl prokázat.

Pokud se jedná o vybírání do pokladniček, ty by měly být úředně zapečetěny. Konání sbírky bez oznámení je správním deliktem, za který hrozí pokuta až 500 tisíc korun.

Zcela podrobné instrukce, jak pořádat veřejnou sbírku, lze najít na webových stránkách olomouckého krajského úřadu.

Pokud občanské sdružení volí jinou formu podpory neziskových organizací, je tak jako tak povinné vést účetnictví. To ale na rozdíl od sbírky méně transparentní. Každé občanské sdružení má navíc povinnost koncem roku vydat výroční zprávu, která obsahuje veškeré příjmy i výdaje.

REPORTÁŽ: „Pokud chceš, ukážu ti, jak se to dělá“

Šumperk – Reportér Deníku si domluvil schůzku s lidmi ze sdružení Pomozte zpátky, zpočátku se vydával za zájemce o brigádu. Reportérem je redakční elév Jan Suchomel.

Zde je jeho reportáž:

Na schůzku s podezřelými obchodníky přicházejí rovnou dva muži, kterým je kolem dvaceti let. Na schůzce vystupuji jako zájemce o brigádu a ptám se na podrobnosti ohledně případné práce.

Mladík mi potvrzuje, že jde o prodej magnetků za 38 korun. Osm korun bych dostal z každého prodaného kusu. Pokud jich prodám více než padesát, mám za kus deset korun. Výrobní cena je přibližně tři koruny. Asi šestnáct korun jde na další náklady spojené se sdružením, například na účetní, cestovní náklady nebo platy výše postavených.

Pokud bych si vytvořil svůj tým lidí, půjde mi i část vydělaných peněz od nich.

Chci vidět smlouvu, abych se dozvěděl více o pracovních podmínkách.

„Ona se stala taková prekérka. Smlouvy nám došly a razítko má jeden pán v Ostravě,“ reaguje mladík. Jediný doklad, který vidím, je potvrzení o registraci sdružení do rejstříku ministerstva vnitra. Pro založení sdružení však stačí pár podpisů a založit ho může v podstatě kdokoli.

Prodává se klasicky na ulici, oslovováním kolemjdoucích. Strategii má prý každý jinou, líčí mi zástupci sdružení. Denně se dá prý prodat kolem stovky předmětů, brigádník si tak může za den přijít i na tisíc korun
I proto je podle obchodníků o brigádu velký zájem.

„Pokud bys chtěl, šel bych s tebou a ukázal ti, jak se to dělá,“ nabídl se mladý muž. Děkuji, nechci. Údajně nejlépe se prý prodává poblíž obchodních center a před supermarkety.

Po pár minutách se představuji jako novinář a přichází kolegyně, která na případu spolupracuje. Konfrontujeme obchodníky s našimi dotazy a snažíme se zjistit především to, proč nepostupují standardním způsobem, tak jako většina organizací. Na tento dotaz nám nikdo není schopen odpovědět.

Ve chvíli, kdy diskuze nikam nevede, odcházíme.

15.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Prvňáčci. Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci z 5. ZŠ Vrchlického v Šumperku

Jeseník - Dolní Benešov 0:3
6

Jeseník zase doma nedal gól a prohrál s Dolním Benešovem

Jeden řidič se lekl, druhý otáčel, oba havarovali

K nehodě, která se stala v pondělí 16. října v Bohdíkově, vyjížděli policisté. Havaroval třicetiletý řidič Hondy Civic.

Motorkář se u Skřítku srazil s volvem, pro spolujezdkyni letěl vrtulník

FOTO z MÍSTA / Pětadvacetiletý motorkář havaroval v neděli 15. října po poledni v úseku mezi mezi Skřítkem a obcí Klepáčov.

Odborníci z nemocnice poradí, jak jíst zdravě a chutně

Jezte zdravě a přijďte se poradit do šumperské nemocnice Šumperk, vzkazují její odborníci. Ve středu 18. října, se nemocnice připojí k Světovému dni výživy. Veřejnosti v prostorách své lékárny nabídne od 14 do 16.30 hodin bezplatná vyšetření i poradenství ohledně správné a zdravé životosprávy.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení