Martina Harbichová se problematice útulků začala věnovat, když byla na mateřské s druhým dítětem.

„Začala jsem se zabývat tím, kam pejsci nalezení na Jesenicku jdou. Zjistila jsem, že se umístili do záchytu a tím to končí. Nikde se nezveřejňovali, a tak zůstávali zapomenuti,“ popisuje nedávnou situaci.

Pokud se o ztracené zvíře nepřihlásí původní majitel, shání pro něj Martina Harbichová dočasnou péči. V ní veterinář zvíře odčerví, odbleší, naočkuje a očipuje. Nalezenec si u pečovatele také zvyká na kontakt s člověkem nebo se učí hygienickým návykům.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé jsou s vánočními trhy v Šumperku spokojeni. Řekla radniční anketa

Nové páníčky dobrovolnice prověřuje. „Pejskům vybíráme takový domov, který odpovídá jeho požadavkům. Zjišťujeme, jestli jsou zájemci zkušení pejskaři, u feneček je při adopcích podmínkou kastrace,“ vyjmenovává některé z podmínek Martina Harbichová.

Za svou dobrovolnickou praxi byla svědkem několika silných příběhů. Pejska Edíka nechali jeho majitelé u domu, z něhož se odstěhovali. Zvíře žilo neustále v samotě, nikdy neopustilo kotec.

„Nedávno jsme ho přebírali do péče. Je u něj vidět obrovský vděk, radost z lidského kontaktu a svobody,“ popisuje psí záchranářka.

ČTĚTE TAKÉ: Jesenická nemocnice otevřela přestavěnou LDN

Bude mít Jeseník svůj útulek?

Dojemný je i příběh fenky, kterou nalezli sraženou u cesty nedaleko Vidnavy. Panovalo u ní podezření na zlomeninu nožky. To na rentgenu na veterinární klinice vyloučili, v bříšku fenky však našli dvě štěňátka. Ta jako zázrakem střet s autem přežila.

„Momentálně je fenka v novém domově i štěňátka našla své domovy. Fenka byla bojovnice a spoustu toho vydržela,“ dodala dobrovolnice.

Spolu s dvěma přáteli před třemi měsíci založila spolek Jesenické tlapky. Usiluje též o vybudování psího útulku v Jeseníku.

„Profesionálně se zvířaty nepracuji, i když bych chtěla,“ říká Martina Harbichová. Pokud město útulek zřídí, možná se její přání splní.

ČTĚTE TAKÉ: Slovan a Alkron chtějí koupit jejich nájemci. Město se nebrání