„Přes patnáct set řidičů o výměnu dokladů nepožádalo. Počítáme ale, že přibližně třetina z nich vůbec nepřijde. Jde o řidiče, kteří už nejezdí, jezdit nebudou a doklad si nechávají jako suvenýr,“ uvedl vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Jeseníku Josef Liberda.

Podle něj motoristé, kteří už mají hodně křížků na zádech, usednout za volant nechtějí, se ničeho nedopouštějí. V Šumperku si pro nový řidičský průkaz nepřišlo zhruba 1800 lidí.

Občanský průkaz si na šumperské radnici nevyměnilo 334 lidí. „Může jít o lidi z řad bezdomovců nebo o občany, kteří jsou v cizině. Je ale zajímavé, že nejde o obyvatele města Šumperk, ale lidi z okolí,“ řekl tajemník šumperského městského úřadu Petr Holub.

Podle něj zapomnětlivce čekají potíže až v únoru. „Je dohoda mezi ministerstvem vnitra a Českou poštou, že se při vydávání zásilek bude prošlý občanský průkaz ještě v lednu tolerovat,“ dodal Holub.

Opožděná výměna občanského průkazu se ale nyní už prodraží. Podle správního řádu budou úředníci udělovat pokutu.

„Zpravidla půjde o stokorunovou částku. I když zákon ukládá také povinnou výměnu řidičského průkazu, pokuty v tomto přídadě udělovat nebudeme,“ dodal Holub. To se ale týká jen lidí, kteří řidičský průkaz nepoužívají, protože nejezdí. Při silničních kontrolách od policistů žádnou benevolenci čekat nelze.

I když informační kampaň začala ve značném předstihu, výměnu dokladů řada lidí nechala na poslední chvíli. Na jesenické radnici celý prosinec úředníci zažívali pořádný nápor žadatelů.

„Jeden pán se mě ptal, proč neděláme do deseti večer, abych to zvládli. Slušně jsem mu řekl, že měl na výměnu sedm let. Teď byli nervózní, když přišli po čtvrté hodině odpolední, před nimi bylo deset lidí a pracovnice jim řekla, že už je nevezme. My ale nemůžeme pracovat do noci,“ prohlásil Liberda.