Výměna je bezplatná. Formuláře jsou dostupné na chodbě Městského úřadu v Rooseveltově ulici. K výměně stačí, když si žadatel s sebou vezme vyplněný formulář, fotku a občanku.

„Pokud by ale chtěl uvést změny, které v dokladu nejsou, tak je musí doložit. Když by tak chtěl například uvést titul, musí předložit diplom,“ řekla vedoucí správního odboru šumperského městského úřadu Olga Breitzetelová.

Lidé by však měli zažádat o nový doklad nejpozději do 30. listopadu, musejí totiž počítat s měsíční lhůtou, během které si na nový průkaz počkají. Pokud tak neudělají, hrozí jim pokuta.

Jedná se totiž o přestupek a opozdilec může dostat sankci až do výše deseti tisíc korun. V minulosti ovšem šumperská radnice k sankcím nepřistoupila.

Výměnou dokladů se však nemusejí zabývat ti, jejichž doklad sice byl vydaný do konce roku 2003, ale strojově čitelné údaje již obsahuje. Tyto doklady platí do doby platnosti v nich uvedené. Výměna se netýká ani osob narozených před 1. lednem 1936.

Velká výměna starých občanských průkazů se již konala loni, obavy úředníků z náporu lidí těsně před koncem roku se ale nenaplnily. „Velké fronty se nečekaly, výměny dokladů byly plynulé,“ dodala Breitzetelová.

Pokud někdo na výměnu občanského průkazu zapomene, může se připravit na velké nepříjemnosti. S prošlým občanským průkazem si například na poště nelze vyzvednout žádnou zásilku, seniorům hrozí, že nedostanou důchod.