Snímek vypráví osudy důstojníka československé armády. Karel Lukas prošel v letech 1. světové války československými legiemi v Rusku i ve Francii. Za první republiky se podílel na výstavbě pohraničního opevnění a po okupaci Československa v březnu 1939 se zapojil do odboje proti Němcům.

„V létě 1942 se v řadách britské armády zúčastnil bojů s Rommelovým Afrikakorpsem v severní Africe. Jako jediný československý důstojník se v září 1943 osobně zapojil do invaze Itálie u Salerna a v letech 1944-1947 zastával významnou funkci československého vojenského a leteckého atašé v USA a později i v Kanadě,“ uvedl Eduard Stehlík.

Po komunistickém puči v únoru 1948 byl Karel Lukas jako důstojník „západního smýšlení“ propuštěn z armády. O rok později byl zatčen a příslušníky Státní bezpečnosti ztýrán tak, že následkům tohoto mučení 19. května 1949 v pankrácké věznici podlehl. Stal se tak jednou z vůbec prvních obětí komunistického režimu v Československu.

„Právě kvůli jeho tragickému konci bylo před listopadem 1989 jméno Karla Lukase dokonale vymazáno z dějin a dodnes není širší veřejnosti známé. Proto vznikl dokumentární snímek Generál in memoriam. Jako pocta tomuto výjimečnému vlastenci a hrdinovi,“ objasnil Eduard Stehlík.

Obyvatelé Brníčka měli možnost vidět snímek v exkluzivní předpremiéře v září. Všichni ostatní jej mohou zhlédnout v úterý ve 20.50 hodin na ČT2.