Na dvě stě padesát návštěvníků provázeli útrobami pevnůstky za svitu petrolejek vojáci v dobových uniformách. Před srubem předvedli scénu s odhalením záškodníka i nástup vojáků do služby včetně dobového vyhlášení mobilizace znějícího z rádia.

Akci nazvanou Oživený bunkr pořádal klub, který muzeum v betonovém srubu provozuje, už podruhé. Letos bylo příležitostí 70. výročí Mnichovské dohody, po níž museli českoslovenští vojáci opustit pohraniční pevnosti a nechat je bez boje napospas nepříteli. V 90. letech začal systém opevnění díky partám nadšenců opět ožívat a měnit se v muzea.

„Začínali jsme ještě jako studenti už v roce 1994, takže náš srub patří k nejstarším pevnostním muzeím. Srub se nám podařilo obnovit včetně téměř veškerého technického vybavení i zbraní. Je tu například jediné původní a stále funkční čerpadlo vody, takže máme vodu z vlastní studny,“ řekl člen klubu Jiří Vaněček, který o víkendu oblékl důstojnickou uniformu a vojákům velel. Ocenil finanční pomoc Olomouckého kraje, který klub každoročně podporuje. O víkendu se do srubu vydal náměstek hejtmana Pavel Horák, aby členům klubu za jejich aktivity osobně poděkoval.

Betonový srub s krycím názvem U Potoka stojí blízko vodního toku tvořícího hranici mezi Čechami a Moravou. Přestože příjezd k němu je z obce v Pardubickém kraji, leží už na území kraje Olomouckého.

Vybudován byl v roce 1936 jako jeden z prvních pevnostních objektů u Králík. Zkoušky odolnosti, které na něm prováděl wehrmacht, přežil bez úhony, o pancéřové zvony se „postaral“ až v 50. letech národní podnik Kovošrot. Dnes už jsou dva ze tří zvonů obnoveny.

Návštěvníci srubu mohou vidět i jeden ze čtyř protitankových kanónů, které se z našich pohraničních pevností dochovaly. „Němci ho odvezli na západ, jeho torzo jsme před časem získali z Velké Británie,“ řekl Jiří Vaněček.

Srub U Potoka je otevřen až do konce října každou sobotu od 9 do 17 hodin. Objekt m i vlastní internetovou stránku: www.ks5.cz.