Dolní Studénky tuto metodu využily jako jedna z prvních obcí v České republice.

Optická vlákna v chráničkách se při této metodě pokládají do pouze několik centimetrů širokých vyfrézovaných řezů v chodníku či vozovce. Minimalizují se tak rušivé dopady výkopových prací na veřejný prostor a život obyvatel.

„Je to rychlý a levný způsob, jak zavést i na venkov vysokorychlostní internet – elektrický proud 21. století. Pokud mají malá města a obce poskytovat kvalitní podmínky pro život, práci a zábavu, bez vysokorychlostního internetu se neobejdou. Jsem rád, že jsme byli v Dolních Studénkách pionýry, kteří mohou inspirovat i další obce,“ řekl starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

Stefan Szewczyk před svým domem v Travné, kam se už dva roky marně snaží zavést telefon a internet.
Mobil je tu k ničemu, o internet musí bojovat. Realita na Javornicku

Pokládka kabelů pomocí nové metody se v Dolních Studénkách uskutečnila v rámci závěrečné etapy zasíťování obce vysokorychlostním internetem. V tomto případě je internet v optických kabelech doveden až k jednotlivým domům a nabízí připojení s rychlostí stahování až 2 gigabity za sekundu.

Pilotní projekt mikro-trenchingu byl použit v takzvané Nové ulici o délce bezmála půl kilometru.„Pokládka byla hotová za dva a půl dne, při klasickém výkopu by trvala více než týden. Právě v podobných případech bychom rádi tuto inovativní metodu používali. Nenahradí klasické výkopy plošně, protože ji lze použít jen v případě příznivých podmínek, ale určitě bude přibývat případů, kdy ji budeme zvažovat. Jde jak o rychlost, tak cenu a také je to menší zátěž pro obyvatele dané lokality,“ komentoval projekt Adam Zbiejczuk, mluvčí firmy Cetin.

Centrum Šumperka pokrývá veřejná Wi-Fi.
Centrum Šumperka pokrývá veřejná Wi-Fi

Protože se místo tradičního výkopu vytvoří v komunikaci jen úzký a mělký zářez, není nutné odvážet vybagrovaný materiál. Drážka se následně zaplní speciální hmotou pro ochranu položených kabelů i kvalitní povrchovou úpravu pro používání komunikace.

V Dolních Studénkách využili pro zavedení internetu i další technologie. Vedle již dříve dostupného wi-fi připojení byl výrazně zrychlen stabilní internet „po kabelu“. Jde o metalickou síť s využitím existujících telefonních kabelů, která byla doplněna vysunutými uličními rozvaděči, do nichž je zaveden optický kabel.

Slavnostní otevření rekonstruovaného zámku Třemešek u Dolních Studének.
Z ubytovny chloubou. Opravený zámek Třemešek otevřel, podívejte se dovnitř

Díky tomu je optika mnohem blíže koncovým zákazníkům a jen poslední úsek je veden po telefonních kabelech. V lokalitách s novou výstavbou, kde telefonní kabely nejsou, zase běží testovací pilotní provoz připojení pomocí radiových vln v pásmu 60 gigaherzů. V jednání je i další rozšíření optické sítě přímo do domů.