„V současné době je projekt cyklostezky před dokončením, pak bude zahájeno územní řízení. Vše chceme mít připraveno, abychom společně s městem Šumperk mohli zažádat příští rok o dotaci. Pokud budeme úspěšní, cyklostrasa by mohla být hotová do roka,“ sdělil místostarosta dolních Studének Adolf Jílek.

Dopravní provoz v obci je velmi hustý, mnozí řidiči si přes Studénky krátí cestu mezi Zábřehem a Šumperkem.

„Problémem jsou především kamiony, které vyjíždějí ze Šumperku z areálu bývalého ČSAD. Každou neděli večer jich obcí projíždějí desítky, což je velmi nepříjemné,“ dodal místostarosta Jílek.

Jenže výstavba dlouho plánovaného obchvatu je v nedohlednu. Nejdříve jeho stavbě bránily majetkové spory kolem pozemků, brzdou se staly protesty některých občanů. Nyní zase na něj nejsou peníze.

„Vzhledem k tomu, že se všude škrtá a pozastavují se projekty, je reálné, že stavba obchvatu bude opět odsunuta o několik let. Zatím nikdo nedokáže říct ani přibližný termín, kdy by se mohlo začít stavět,“ konstatoval Adolf Jílek.

Usměrnit dopravu se obec snaží alespoň provizorně, například si vymohla snížení rychlosti centrem Studének na 40 kilometrů, příliš spěchající řidiče také varují měřící radary.

„Na kole ze Studének jezdím denně a opravdu není o co stát. Studénky jsou již řadu let satelitem Šumperku, cyklostezka zde už měla být dávno,“ řekla obyvatelka Studénky.