Z proluky u náměstí se stane parkoviště

Jeseník - Proluka mezi tržnicí a Masarykovým náměstím už nebude hyzdit centrum Jeseníku.

Město zde v letošním roce nechá zdemolovat garáže, které mu patří, a z provizorní odstavnou plochu pro auta přebuduje na regulérní parkoviště.

Zda zde budou řidiči za stání stejně jako na přilehlém náměstí platit, zatím samospráva nerozhodla.

Nadšení kulináři předvedou lidem své dobroty

Jeseník – Otevřít si na jeden den svou vlastní restauraci budou opět moci obyvatelé Jeseníku. Zdejší nadšenci se v sobotu 18. února opět připojí k celoevropskému karnevalu jídla Restaurant day.

Své dobroty budou moci kulináři nabídnout buď od 10 hodin na náměstí Svobody v Jeseníku nebo kdekoli jinde ve městě. Stačí jen vhodnou formou pozvat hosty a nabídnout jim vlastnoručně vyrobené dobroty. Podrobnosti najdou zájemci na webu Restaurant Day Jeseník.

Včelaři zvou na přednášky

Šumperk – Několik přednášek na téma včelařství bude po několik nedělních odpolední hostit aula střední školy na ulici Zemědělské v Šumperku. 19. února zde vystoupí Petra Harazímová s tématem Bylinky, med a naše zdraví, 5. března Jana Andrísková s přednáškou Tradiční pěstování ovoce v současné zahradě.

26. března bude Stanislav Balík hovořit o historii včelařství a 2. dubna Vít Rozehnal rozebere otázku, zda je med lékem nebo jedem. Všechny přednášky začínají v 15 hodin, jsou otevřené veřejnosti a vstup na ně je zdarma.

Do dřevěného kostelíku nezateče

Velké Losiny – Střechu dřevěného kostelíku v Žárové plánuje jeho majitel, obec Velké Losiny, opravit. Na akci uspořádala výběrové řízení. Z něho jako nejvýhodnější vyšla cenová nabídka Jaroslava Lakomého ze Štítů s cenou 385 tisíc korun. Do opravy se obec pustí v případě, že na záměr získá dotaci.

„Otec“ Dlouhých Strání získal medaili

Velké Losiny – Medaili Za zásluhy o rozvoj české energetiky obdržel na konci roku 2016 Miroslav Kopřiva. Bývalý starosta Velkých Losin a muž, který roky řídil stavbu Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, ji získal za celoživotní práci v energetice a osobní angažovanost v oboru. Vyznamenání Miroslavu Kopřivovi udělil Český svaz zaměstnavatelů v energetice Praha, který sdružuje nejvýznamnější výrobní energetické podniky, vlastníky přenosové a distribuční sítě či školy s energetickým zaměřením.

Pošta v Petrově se stěhuje

Petrov nad Desnou – Pošta v Petrově nad Desnou se na konci února přesune do prostor blízkého obecního úřadu. Z důvodu stěhování bude pošta 27. a 28. února zavřena. Zásilky si po tyto dva dny budou moci lidé vyzvednout na poště v Rapotíně.

Obyvatelé Bělé ukážou, co umí

Bělá pod Pradědem – Výrobky obyvatel a žáků školy v Bělé pod Pradědem budou od 13. února do konce března k vidění ve sportovně-zábavním centru Bělá v pohybu.

Na výstavě My šikovní Běláci budou místní prezentovat pletené a háčkované výrobky, řezbářské práce nebo malby. Exponáty mohou zájemci nosit do čtvrtku 9. února.

V Hanušovicích ukáží prvorepublikovou eleganci

Hanušovice – Milovníci první republiky a elegantního oblékání by si neměli nechat ujít módní přehlídku prvorepublikové módy, která se uskuteční v sobotu 11. února od 17 hodin v Pivovarském muzeu v Hanušovicích.

Příchozí zde uvidí modely z 20. a 30. let minulého století. Součástí akce bude výstavka dobových předmětů z expozice Jak se žilo za tatíčka Masaryka. Vstupné je 30 korun.

Staré kalendáře pomohou trénovat paměť

Vidnava – Komu doma překáží starý nástěnný kalendář, může jej věnovat Charitě Javorník. Obrázky z nich poslouží pro cvičení paměti klientů Domova pokojného stáří svaté Anežky ve Vidnavě, kde pobývají senioři s Alzheimerovou chorobou.

Pracovníci domova budou obrázky umísťovat do výhledu ležících klientů, můžou z nich vyrobit například i pexeso. Nepotřebné nástěnné kalendáře či plakáty mohou lidé přinášet na střediska Charity či do knihkupectví domeček v Jeseníku.

Návštěvnost elektrárny trhá rekordy

Loučná nad Desnou – Bezmála 85 tisíc lidí v loňském roce navštívilo Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Je to o pět tisíc více, než před rokem a vůbec nejvíce od spuštění prohlídek.

V roce 2017 přivítá provozovatel elektrárny, firma ČEZ miliontého návštěvníka. Těšit se může na dárek i exkurzi do běžně nepřístupných míst elektrárny.