Podle policistů je domácí násilí stále tabuizované téma. Na povrch se většinou dostávají jen případy s tragickým koncem. S bitím či psychickým týráním od svých partnerů či dalších rodinných příslušníků se potýká každá země.
„Chceme se navzájem obohatit o zkušenosti a vyjasnit si některé záležitosti, abychom mohli iniciovat evropský projekt na účinný systém, který by pomáhal jak obětem, tak i pachatelům,“ prozradila hlavní cíl semináře Lenka Haderková, velitelka služby uniformované policie. „Domácí násilí je u nás velký problém. Potíž je v tom, že často bývá tajen. Ani sousedi nereagují a nechtějí pomoci,“ přiblížil situaci Grzegorz Linkiel z polské sekce Mezinárodní policejní asociace.
Od roku 1998 u nich funguje Modrá karta, která radí, jak při zjištění domácího násilí postupovat. Policisté se zejména však spoléhají na pomoc nevládních organizací. V Polsku není ani institut vykázání jako u nás. Zde oběť opouští společný byt a násilník zůstává v domácím prostředí.
Polské policisty a psychology proto hodně zaujal právě institut vykázání, který již funguje v České republice.
„Máme s tím výborné zkušenosti, ale u nás zase není řešen problém, jak pracovat s trýzniteli. Ocitnou se na ulici a nemají kam jít. Na ně se zatím nemyslelo,“ řekla Lenka Haderková. Právě tyto problémy by mohl řešit společný česko–polský projekt.
Poláky také zaujal český model péče o trýzněné osoby. Ty se mohou obrátit na intervenční centrum, které do osmačtyřiceti hodin po vykázání násilníka nabízí oběti pomocnou ruku. Na Jesenicku je aktivní i poradna pro rodinu. Problémů domácího násilí ale zatím mnoho neřešili.
„Je to latentní, skryté. Ženy většinou mají strach, že by přišly o živitele, a tak trpí. My se snažíme poskytnout radu, aby nabyly sebevědomí a naučily se samy sebe jinak vnímat,“ řekla psycholožka Monika Novotná z jesenické poradny.