Dělníci pracují na rekonstrukci věže. „Stavební firma především opraví krovy a vymění také měděnou střešní krytinu, která už byla ve špatném stavu," popsal hlavní náplň prací starosta Mohelnice Pavel Kuba.
Spolu s tím dělníci zpevní ramena schodiště ve vyšších patrech věže a doplní jeho jednotlivé prvky. Vybudují také nové schodiště včetně podesty do podlaží, v němž vznikne vyhlídková plošina.
Ta se stane novou turistickou atrakcí Mohelnice. Vyhlídkový prostor bude umístěný v prostoru nad hodinovým strojem, kde jsou okénka, z nichž je rozhled do širokého okolí.
„Je odsud nádherný výhled směrem na Loštice, Úsov, k Zábřehu i k Mírovu. Z jednoho místa tak návštěvníci uvidí hned tři hrady, a to jak Bouzov, tak Mírov a Úsov," přiblížil jednu ze zajímavostí Jaromír Vítek, který se dlouhá léta zajímá o mohelnickou historii. Ve věži kostela byl už mnohokrát a jako nadšený fotograf pořídil snímky okolí. Nyní podrobně dokumentuje také postup stavebních prací.
Součástí prací, které firma provede, bude také úprava zdiva a vnitřních omítek, položení nové elektroinstalace v jednotlivých podlažích a osazení nového osvětlení na stěnách. „Veškeré práce by měly být hotové do konce května," dodal starosta Kuba.
Veřejnou zakázku na rekonstrukci věže vyhrála vsetínská firma H&B delta. Ta nabídla nejvýhodnější cenu, a to 4,2 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Městu se přitom podařilo asi dvacet procent ušetřit. Podle předpokladů měly náklady přesáhnout pět milionů korun.
Zajímavostí je, že báň věže ukrývala čtveřici schránek, které se podařilo vyzvednout. V závěru minulého týdne tak po dlouhé době opět spatřily světlo světa dobové dokumenty ze druhé poloviny devatenáctého století.
Vedle písemností předkové do schránek uložili i tehdejší noviny, záznamy k opravám věže z roku 1876 včetně výnosu sbírky pro tento účel, barevné plakáty s dobovou módou nebo bankocetle, tedy předchůdkyně dnešních bankovek.
Jedna ze schránek pak obsahovala dokumenty a noviny z roku 1988, kdy se věž opravovala naposledy. Práce tehdy vyšly na milion a tři sta tisíc korun a platil je Okresní národní výbor v Šumperku. Po skončení nynější rekonstrukce by se měla většina dokumentů vrátit zpět na své místo.
Od druhé světové války prochází věž rekonstrukcí už počtvrté. „Předtím se v roce 1952 odstraňovaly škody ještě z války a stopy po střelách. Další oprava byla v šedesátých letech, kdy dělníci nahradili dosavadní břidlicovou krytinu měděnou. Poslední rekonstrukce byla právě v roce 1988," připomněl Josef Rozkopal, který na Městském úřadu v Mohelnici vykonává funkci orgánu státní památkové péče.
Zásadní proměnou věž prošla v roce 1876 poté, co v roce 1841 město zasáhl velký a ničivý požár. V rámci regotizace se tehdy změnil i tvar střechy. Původní jednoduchý jehlan nahradila štíhlá silueta věže tak, jak ji známe dnes.