Třípodlažní budovu a spojovací krček měla firma původně dokončit do závěru letošního března. Kvůli vícepracem či jiným důvodům město třikrát souhlasilo s prodloužením termínu, a to do konce července. Stavba však ani poté nebyla hotová. Následovaly složité peripetie, v jejichž rámci zhotovitel na přelomu září a října přerušil práce. Firma i město poté odstoupily od smlouvy, společnost budovu zapečetila a práce stojí.

„Navzdory tomu, že byla mezi námi a městem dosažena dohoda o dalším postupu a naše společnost všechny body z této dohody splnila, odmítlo město Mohelnice prostřednictvím starosty uzavřít předložený dodatek,“ uvedl v otevřeném dopise mohelnickým zastupitelům jednatel firmy Prukon Tomáš Masarik a ředitel Marek Cícha. V dopise upozorňují, že kvůli neuhrazení faktur ze strany města hrozí firmě úpadek, což může ohrozit zprovoznění domova.

Penále se platit musí

Podle starosty Pavla Kuby se věc zadrhla na požadavku firmy uzavřít dodatek s tím, že město po ní nebude požadovat penále. Důvody k dalšímu prodloužení termínu radní neakceptovali.

„Penále je příjem města. Jsou to veřejné peníze. Rada nemůže říct, že penále nebude uplatňovat a město ty peníze nechce. Radní mají trestně právní odpovědnost a nenašli důvod, proč by pro toto měli zvednout ruku,“ řekl starosta Kuba.

Jednání o smíru

Firma aktuálně navrhla smírné řešení. Pokud město uhradí nezaplacenou sumu, která přesahuje šest milionů korun, je připravena práce do několika dnů dokončit. Trvá však na sporném dodatku. Zda město na smír přistoupí, budou radní rozhodovat v následujících dnech.

Paradoxní je, že celá stavba je prakticky hotová, zbývá dokončit jen drobnosti.

„Podle mě chybí jen vyměnit původní vchodové dveře za protipožární, odzkoušet spotřebiče, dodat veškeré revize. Za pár dní se ty věci dají stihnout a pokud by bylo zkolaudováno, senioři by mohli začít nastupovat. Problém je v tom, že firma (další postup, pozn. red.) podmiňuje uzavření dodatku,“ dodal Pavel Kuba.

Nedostatek míst v domovech pro seniory je celorepublikovým problémem. V Olomouckém kraji byla ke konci roku 2017 kapacita těchto zařízení bezmála 2700 lůžek. O místa v domovech přitom k závěru loňského roku žádalo téměř pět a půl tisíce lidí.