Ministerstva se tímto způsobem snaží vyjít vstříc přání potomků českých rodáků, kteří před sto lety odešli do Kazachstánu a nyní zatoužili po návratu do své vlasti.

„Na ministerstvo vnitra pošleme oficiální dopis, že zastupitelé schválili integraci Kazachů. Se souhlasem pošleme i žádosti o dotace na opravu dvou bytů, které vytipovali členové bytové komise,“ uvedl místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).Do Jeseníku by se podle dostupných informací měli přistěhovat starší manželé a jejich syn s ženou a dítětem. Město nehodlá nechat rodiny na holičkách.

„Potřebují práci. Uvažujeme, že jim nabídneme místa v našich technických službách,“ prozradil Cupal. Radnice si v otázce cizinců počínala obezřetně. Před jednáním zastupitelstva rozjela na stránkách města anketu, v níž lidé měli vyjádřit, zda s příchodem Kazachů souhlasí. Pro byla většina. Přistěhování obyvatel z bývalého sovětského bloku však má i své odpůrce.

„Proč je sem taháme? Město se stará o cizí a přitom pro místní byty nejsou. Pořadníky jsou nekonečné,“ prohlásil Zdeněk Ručka.
Příchod Kazachů rozhodně nezasáhne do městské kasy. I to byl argument, proč zastupitelé na žádost přikývli. Z ministerstva by město mělo na rekonstrukci jednoho bytu obdržet 150 tisíc korun, příspěvek padesát tisíc korun získá město navíc za každého člena kazašské rodiny. Ministerstvo vnitra poskytuje i prostředky na integraci, jazykové kurzy a vybavení bytu. Každý člen rodiny bude dostávat šestitisícový příspěvek po dobu půl roku.
Kazachové budou v Jeseníku naprostými nováčky. Podle výsledků statistického úřadu žilo v Jeseníku před šesti lety, kdy se provádělo sčítání obyvatelstva, celkem šestnáct národností.

„Kromě Čechů, Moravanů a Slezanů to byli v největším zastoupení Slováci, Němci, Romové, Poláci, Rusové, Ukrajinci, Vietnamci, Řekové, Maďaři, Rumuni, Bulhaři, Chorvaté a obyvatelé Srbska,“ vyjmenovala pestrou paletu národností Jarmila Benešová z olomouckého statistického úřadu.