VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domovinka slaví narozeniny

ZÁBŘEH - Charitní Domovinka byla v Zábřehu v Leštinské ulici po velkých problémech otevřena v roce 1997.

20.6.2007
SDÍLEJ:

Výroba berušek v DomovinceFoto: Olga Dvořáková

Vznikala jako společný projekt Charity Zábřeh, města Zábřeh a Okresního úřadu v Šumperku. Charita Zábřeh se stala provozovatelem denního centra pro seniory a lidi se zdravotním postižením a také garantem činnosti. Díky společnému úsilí mohl 9. 6. 1997 generální vikář olomoucké arcidiecéze Mons. Erich Pepřík slavnostně vysvětit a otevřít toto zařízení.

Domovinka měla původně pomáhat rodinám starajícím se o lidi, kteří nejsou schopní zcela zabezpečit svoje základní potřeby, a pomoci v době, kdy jsou ostatní členové rodiny v zaměstnání. Ještě než k naplňování tohoto záměru mohlo dojít, přišly v létě roku 1997 povodně a vše se o čtyři měsíce odložilo. Pracovníci Charity byli požádáni o spolupráci při přemisťování osob z penzionu v Hněvkově a z obcí Leština a Postřelmov. Na Domovinku jsme je dopravili promrzlé a v depresi. Některým z nich spadly domy doslova před očima. O nouzově ubytované bylo nutné se postarat.

V první fázi bylo na Domovince ubytováno 15 lidí, potom dlouhodobě 5 ošetřovatelsky velmi náročných pacientů. Tento stav trval až do listopadu, kdy bylo možné odstěhovat ubytované do náhradního bydlení nebo k jejich rodinám. Návrat k původnímu záměru nebyl lehký. Domovinka se v roce 1998 potýkala s nedostatkem zájmu. Idea projektu byla tehdy nová (dodnes je toto zařízení ojedinělým v rámci oblasti působnosti), chvíli trvalo, než se dostala do povědomí. Obrat přinesl rok 1999, kdy jsme poprvé zaznamenali převis poptávky. Tato situace trvá dodnes. Vpřípadě, že není volná kapacita, vedeme pořadník, v případě uvolnění místa oslovujeme žadatele dle potřebnosti. Zábřežští obyvatelé mají přednost.

Oproti původnímu záměru, kdy využití Domovinky mělo mít zaměření více „klubové“, se dnes staráme o klienty v těžším stadiu bezmocnosti. Z tohoto důvodu jsme se museli dovybavit a posílit personál. Jeho úkolem je vytvořit domácké prostředí, připravovat program, pomáhat při sebeobsluze, motivovat k aktivnímu prožívání dne. Uživatelé si sami mohou zvolit různé další služby. Zařízení otevírá své dveře praktikantům a studentům, neobejdeme se bez pomoci dobrovolníků, kteří pomáhají zpestřit terapie.

Nejenom záměr, ale i objekt prošel mnoha změnami. Původně se jednalo o rodinný domek. Po otevření Domovinky však investice do jeho vybavení neskončily. Ještě v roce 1998 byla díky přispění Výboru dobré vůle - Nadaci Olgy Havlové zakoupena plošina pro imobilní osoby. Následně byla opravena střecha a komín objektu, byla upravena zahrada. Vloni byla Domovinka zateplena, v tomto roce jsme také díky Nadaci Divoké husy, která zdvojnásobila výtěžek charitního plesu, pořídili pro klienty nová křesla. Na začátku roku 2007 jsme pro svoz klientů koupili dodávkové vozidlo. S přispěním z výtěžku Tříkrálové sbírky jsme zafinancovali také přestavbu auta pro lidi na vozíku.

Kapacita stacionáře je 13 klientů. Od otevření do současnosti nabídla Domovinka své služby celkem 63 klientům o věkovém průměru 78 let. Využitelnost kapacity byla loni 97 %. Dalších více než 300 lidí zařízení navštívilo při příležitosti konání různých kulturních a přednáškových akcí. Na tomto místě nemůžeme zapomenout poděkovat všem bývalým i současným zaměstnancům střediska, dobrovolníkům, partnerům projektu, sponzorům i dárcům. Bez jejich poctivé práce, pomoci či přičinění by Domovinka „dorůst“ a slavit nemohla. A co si popřát závěrem? Dalších úspěšných 10 let provozu, a když už někdo musí vyhledat naši pomoc, tak ať s její kvalitou a způsobem poskytnutí je spokojen!

20.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 80 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Stálá brigáda nejen pro techniky - nové číslování materiálů - práce pro detektivy. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: • Pracuješ důsledně?, • Baví tě hledat informace na různých místech a u různých lidí?, • Chceš navázat spolupráci se zaměstnavatelem, který ti nabídne uplatnění i po škole?, , Pak neváhej a ozvi se!, , Jsme rodinná, stabilní, dlouhodobě rostoucí strojírenská společnost orientovaná na perfektní výsledek pro své zákazníky, kterým nabízíme širokou škálu činností, konkrétně obrábění, lisování, svařování, povrchové úpravy., , O JAKOU PRÁCI SE JEDNÁ?, • Tvým výsledkem práce budou správně, dle předem stanoveného vzorce, očíslované položky materiálu., • Každý materiál nese několikamístné číselné označení, každé číslo znamená členění dle charakteristiky materiálu (např. obalový materiál/palety/dřevěné/povrchová úprava/velikost)., • Ty každou položku prozkoumáš, zjistíš o ní informace a standardní značení (od výrobce, vedoucího pracovníka, skladníka) a dle těchto informací postupně přiřadíš materiálu číslo., , CO BUDEŠ PRO SVOU PRÁCI POTŘEBOVAT?, • Schopnost pečlivé a důsledné práce, • Odvahu se ptát a pátrat po informacích, • Dobrou uživatelskou znalost MS Word, Excel, Outlook, • Ochotu seznámit se s ERP systémem Helios, , CO TI NABÍZÍME?, • Dlouhodobou brigádu a zajímavou praxi, • Možnost práce z domu přes vzdálený přístup, • Schopní studenti u nás zůstávají po skončení školy na zajímavých postech, • Odměnu dle výsledk. Pracoviště: Zlkl, s. r. o., Moravičanská, č.p. 581, 789 83 Loštice. Informace: Hana Dragounová, +420 773 544 463.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 25 000 Kč

Strojírenští technici přípravy a realizace investic, inženýringu Chcete řídit svůj vlastní projekt?. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme juniorskou posilu do našeho obchodně-výrobního týmu!, , Jsme rodinná, stabilní, dlouhodobě rostoucí strojírenská společnost orientovaná na perfektní výsledek pro své zákazníky, kterým nabízíme širokou škálu činností, konkrétně obrábění, lisování, svařování, povrchové úpravy., , • Chceš vést projekt od jednání se zákazníkem po sériovou výrobu?, • Mluvíš anglicky a baví tě technika, organizace, jednání s lidmi?, • Máš strojírenskou praxi nebo vzdělání?, , Pak hledáme právě tebe! Dostaneš na starosti projekty, které zastřešíš od A do Z. Zajistíš správně homologaci, efektivní technologický postup a plynulý přechod do sériové výroby. Budeš denně jednat se zahraničním zákazníkem, zodpovědnost ti poroste úměrně tvým výsledkům. Postupem času se můžeš profilovat, např. na konkrétní typ projektů (elektro průmysl, automotive) nebo i na další pozici., , CO BUDEŠ PRO SVOU PRÁCI POTŘEBOVAT?, • Znalost AJ na komunikativní úrovni., • Praxi nebo vzdělání v technickém oboru., • Uživatelskou znalost MS excel, word, outlook., , CO TI ZA TVÉ VÝBORNÉ VÝSLEDKY NABÍZÍME?, • Slovy ředitele: „Ať máte praxi krátkou nebo dlouhou, pokud vás strojírenství baví a láká, uplatnění u nás najdete. Šikovných lidí si vážíme a je důležitější, co u nás dokážete než to, co máte ve vašem životopise.“ , , Kontakt: pošlete CV na e-mail. Pracoviště: Zlkl, s. r. o., Moravičanská, č.p. 581, 789 83 Loštice. Informace: Hana Dragounová, +420 773 544 463.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 40 000 Kč

Ostatní inženýři elektronici Koordinátor elektro - Lead electronic engineer. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - VŠ vzdělání elektrotechnického směru,, - praxe na obdobné pozici min 3 roky, , - vedení týmu elektroniků, , - zodpovědnost za vývoj na základě zákaznických požadavků, , - znalost AJ a NJ slovem i písmem podmínkou,, - analytické a systémové myšlení,, - ochotu cestovat do zahraničí a řidičský průkaz skupiny B., Příspěvek na stravování, týden dovolené navíc, výkonnostní a motivační prémie.Vhodné i pro OZP. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Hella autotechnik nova, s.r.o., Družstevní, č.p. 338, 789 85 Mohelnice. Informace: Andrea Jedelská, +420 585 091 414.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktický lékař 37 690 Kč

Praktičtí lékaři pro dospělé Lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 37690 kč, mzda max. 56430 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na uchazeče:, - ukončené VŠ vzdělání v magisterském studijním programu všeobecné lékařství, - trestní bezúhonnost, - základní znalost práce na PC, - samostatnost a aktivní přístup k práci, - praxe výhodou, - dobré komunikační schopnosti, Nabízíme:, - platové zařazení dle dosažené praxe a v souladu s Nařízením vlády č. 564/2006 Sb. v platném znění, - pracovní poměr na dob u neurčitou, - podnikové stravování, - 30 dnů dovolené, - možnost ubytování, - možnost čerpání příspěvku z fodu FKSP, Přihláška do VŘ musí obsahovat:, - motivační dopis (důležité je uvést e-mailový i tel. kontakt), - strukturovaný profesní životopis s charakteristikou dosavadní praxe, Předpokládaný nástup od 1.8.2017 nebo dle dohody., Kontakt:, Požadované doklady zaslat na adresu:, Vězeňská služba České republiky, P.O. Box 1, 789 53 Mírov nebo na e-mail: mkrejci@vez.mir.justice.cz, Bližší informace: Mgr. Marcela Krejčí t.č. 583488236 Po-Pá od 7-14:00 hod.. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice mírov, 789 01 Zábřeh. Informace: Marcela Krejčí, +420 583 488 236,583 488 235.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soutěžní svatební pár číslo 137 - Jana a Miroslav Rychtěčtí, Olšany
2

Čtyřicáté první kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Videosouhrn 16. března 2018

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Draci rozebrali Hodonín ve druhé třetině a srovnali stav semifinále

Opláceli stejnou mincí. Hodonín ve středu zaskočil šumperské hokejisty pětigólovým nášupem. Draci se o dva dny později skvěle revanšovali. Drtiče srazili především díky povedené druhé třetině. Zvítězili 6:2 a srovnali stav druholigového semifinále na 1:1.

Čtyřicáté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

Přijďte fandit! Mladí Draci startují extraligové play-off proti Hradci

Historické play off v hokejové extralize čeká mladší dorostence Mladých Draků Šumperk.

Týmy Jeseníku, Mohelnice i Uničova absolvují přípravné zápasy navíc

Už zítra měly výběry z Olomouckého kraje začít jarní část fotbalové sezony. Jenže Řídící komise fotbalové asociace ji odložila kvůli špatnému vývoji počasí o týden.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT