„To je neuvěřitelné. Silničáři už asi schovali pluhy, protože na cestě z Bělé pod Pradědem na Vidly je snad dvacet centimetrů sněhu. Cesta je netknutá pluhem,“ kritizovala práci cestářů Andrea Jankovová.

„Ráno byla na silnici břečka, dole jsou cesty mokré, tam je to v pohodě, ale směrem na Červenohorské sedlo je to horší, sníh namrzá. Cesta je zasekaná kamiony. Zatím jsem nepotkal jediného sypače. Cestáři zase zaspali,“ zlobil se Zdeněk Ručka, který potřeboval vyvést zboží na Červenohorské sedlo. V koloně aut nakonec sám uvízl za kamionem na dlouhou dobu.

Dopravu na Červenohorském sedle dokonce museli řídit policisté.

„Uvízly tam kamiony, sníh přimrzal a chvíli trvalo, než silničáři prosolili cesty a auta mohla pokračovat v jízdě,“ řekla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Silničáři sami přiznávají, že je počasí zaskočilo.

„Zima už oficiálně skončila, pustili jsme se do vysprávek cest a najednou tady máme zase regulérní zimu. Že bude sněžit, to jsme čekali. Byli jsme nachystaní, že pojedeme do horských partií, ale kdo mohl čekat, že napadne sníh na celém území okresu. Chápu, že lidi nadávají. Sníh dnes ráno asi překvapil každého,“ uvedl šéf jesenických silničářů Dušan Robotka.

Silničáři měli během pátku k dispozici tři sypače, které Robotka postupně posílal na problematické úseky. Silnici přes Ostružnou a Ramzovou do Branné a komunikaci směrem na Modrou zvládli silničáři ošetřit ještě před desátou dopolední.

Situace se komplikovala na Rejvízu a Videlském kříži. Kvůli udržení sjízdnosti jezdil sypač na Červenohorském sedle neustále nahoru a dolů.

„I řidiči by měli být ohleduplní. Devadesát procent aut, která nemohla vyjet, měla letní pneumatiky,“ upozornil Robotka s tím, že jeho muži dělají vše pro to, aby na silnicích nevznikaly problémy.

„Zima ještě bude. Máme hlášené sněžení na neděli a pondělí. Padat by mělo ve výšce nad sedm set metrů, ale klidně to může spadnout zase na celém území,“ dodal Robotka.

Velké komplikace přineslo noční sněžení také pro cestující na železnici. Kvůli sněhu popadaly v pátek 2. dubna kolem čtvrté hodiny ráno stromy na trať mezi železničními stanicemi Třebovice v Čechách a Rudoltice v Čechách na hlavním tahu z České Třebové přes Zábřeh na Moravě na Olomouc a Ostravu.

Vlaky tak nabraly až několikahodinové zpoždění. Několik spojů železničáři odklonili z České Třebové přes Brno do Olomouce. Obnovit dopravu alespoň po jedné koleji se jim podařilo až kolem deváté hodiny dopoledne.