Starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS) a první místostarosta Nysy Ryszard Walawender podepsali před několika dny projekty, s nimiž se v rámci přeshraniční spolupráce ucházejí o dotace na vybudování parkovišť a komunikací v připravované průmyslové zóně v Jeseníku a v turistické lokalitě Nyských jezer na polské straně.

Na jeden ze svých klíčových projektů žádá Jeseník o jeden milion eur

Průmyslovou zónu, která až na výjimky leží ladem, chce Jeseník nabídnout investorům. Předtím ji však musí připravit a zatraktivnit. Cílem projektu je napojit pozemky na silnici první třídy, aby nic nebránilo jejich prodeji.

„Součástí projektu je i kruhový objezd, který je nezbytný. Bude na něj ústit pět vjezdů, což by nebylo možné řešit klasickou křižovatkou,“ řekl místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

Projekt pamatuje i na výstavbu záchytného parkoviště s devadesáti stáními pro osobní vozy, kamiony i autobusy. Zejména kamiony doposud nemají v Jeseníku žádný vyčleněný prostor pro stání a parkují, kde se dá.

Podobný projekt, za 1,3 miliony eur, má i polská strana. „U Nyských jezer chtějí Poláci vybudovat parkoviště pro více jak sto padesát vozů a napojit plochu na silnici první třídy,“ přiblížil František Chovanec, vedoucí oddělení investic a rozvoje projekt polského partnera, kterým se Nysa snaží zatraktivnit pro turisty území jezer.

Jeseník i Nysa musí projekt podat do čtrnáctého března. Výsledek by měli znát do dvou měsíců.