Mezi radnicí a Sborem dobrovolných hasičů v Loučné panují nyní napjaté vztahy. Kvůli tomu se nebude konat ani oblíbená noční soutěž

Obec na podporu soutěže odmítla dát peníze a hasičům škrtla veškeré dotace. Včetně peněz, které putovaly nakroužek mladých hasičů.

„Vztahy se opravdu vyhrotily. Domnívám se, že hasiči v Loučné mají pro své fungování oproti jiným obcím nadstandardní podmínky, ale stále jim to bylo málo. Muselo se to již rozseknout, proto zastupitelé rozhodli o pozastavení veškeré dotace poté, co ani přes výzvu nedoložili účetnictví,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek(ČSSD).

Jak dodal, zastupitelům, kteří o přidělení dotací rozhodují, vadily také pomluvy. „Je to asi jako když vás někdo požádá o deset tisíc, vy mu je dáte a dotyčný vás pak všude pomlouvá, že jste mu nedal patnáct,“ naznačil jednu z příčin sporů starosta Martínek. Hasiči naopak tvrdí, že jim vedení obce v jejich aktivitách brání, navíc nově koupený vůz má podstatně nižší cenu, než kolik za něj obec zaplatila. Po obci hasiči požadovali reklamaci.

„Dostali jsme sice novou Tatru, ale není funkční. Kdybychom si sami nespravili brzdy, vůz by ani neprošel technickou kontrolou. Navíc auto není ničím vybaveno, jak podle smlouvy mělo být. Nejsou v něm ani držáky na hadice, takže nám je vlastně k ničemu,“ řekl Martin Přidalík ze Sboru dobrovolných hasičů Loučná.

Podle něj je komunikace mezi vedením obce a hasiči skutečně na bodu mrazu. Například na svém posledním zasedání loučenští zastupitelé odvolali velitele jednotky Mojmíra Kovaříka, jenže nikdo z hasičů o personálních změnách nic neví.

„Jsem členem zastupitelstva a jako jediný jsem zvedl ruku proti odvolání, velitel se totiž podle mě nedopustil žádného pochybení. Jaký je důvod odvolání, jsem se ale od nikoho nedozvěděl,“ tvrdí starosta sboru Gustav Přidalík, který se práci hasičů věnuje společně se svým synem. Jak potvrdil, v situaci se nikdo příliš nevyzná. „Oficiálně totiž nic o odvolání velitele nevíme, nikdo nás neinformoval,“ zlobí se Martin Přidalík.

V Loučné se hasičům slušného zázemí dostalo loni v listopadu, kdy byla slavnostně otevřena nová hasičská zbrojnice a pokřtěná byla také repasovaná Tatra 815, kterou jim obec zakoupila. Při velké slávě a potřásání při stříhání pásky asi málokoho napadlo, v jaké situaci se hasiči ocitnou za pár měsíců.