Nejvíce budou posíleny spoje v neděli 2. ledna, kdy se budou vracet lidé z oslav příchodu Nového roku a zároveň se budou přesouvat po republice lidé dojíždějící za prací a studenti na internáty a koleje.

Největší český železniční dopravce zařadí v neděli 2. ledna do zhruba sedmdesáti nejvytíženějších spojů v republice posilové vagony. V nich nabídne cestujícím přibližně pět tisíc míst k sezení navíc.

Větší kapacitu budou mít i dálkové spoje Eurocity, Intercity a rychlíky z Moravy a Slovenska do Prahy a v opačném směru, které zastavují v Zábřehu na Moravě.

„V neděli 2. ledna odpoledne pojede navíc mimořádný rychlík číslo 11050 ze Vsetína do Prahy sestavený ze šesti běžných rychlíkových vozů s kapacitou dalších zhruba pěti set míst k sezení,“ informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ze Zábřehu na Moravě bude mimořádný rychlík odjíždět v 16.49 hodin a bude zastavovat v České Třebové, Pardubicích, Kolíně, Praze-Libni a Praze hlavním nádraží, kam dorazí minutu po půl osmé večer.
Posílené soupravy budou na vybraných dálkových vlacích jezdit ještě i v pondělí 3. ledna.

Zařazení velkého množství posilových vozů si vyžádá už ve čtvrtek 30. prosince změnu řazení u dvou posilových rychlíků z Prahy do Třince. Tyto spoje, které zastavují v Zábřehu na Moravě v 15.35 a 17.35 hodin, budou sestavené ze dvou moderních patrových jednotek řady 471 CityElefant.

Stejná změna pak bude platit v neděli v opačném směru u vlaků do Prahy, které ze Zábřeha odjíždějí v 17.11 a v 18.27 hodin.

Přestože České dráhy posílí většinu dálkových vlaků mezi Moravou a Prahou, upozorňují cestující, aby si místa včas rezervovali, a to zejména u nedělních spojů. Vzhledem k tomu, že na cesty vyrazí mnoho lidí, dají se čekat fronty u pokladen.

„Cestující, kteří se jim chtějí vyhnout a hodlají využít vlaky Českých drah, si mohou jízdenky zakoupit přes internet nebo po telefonu,“ poradil Šťáhlavský.

Přes internet lze v eShopu Českých drah na adrese www.cd.cz/eshop zakoupit jízdenky na všechny vlaky včetně osobních. Nezbytná je platební karta, kterou je možné platit na internetu. Jízdenku cestující dostane e-mailem, vytiskne si ji nebo ji při kontrole ve vlaku ukáže na displeji notebooku.
Po telefonu je možné si jízdenku zakoupit v Kontaktním centru Českých drah na lince 840 112 113, která je dostupná non stop. Postup je obdobný jako při nákupu přes internet. Cestující zaplatí platební kartou a může si vybrat, zda si jízdenku vyzvedne osobně na některém nádraží, nebo mu ji operátor pošle e-mailem.