Zmizely služby, které desítky let běžně fungovaly. Nechat stanice otevřené a bez dozoru bohužel u nás není možné, protože vzápětí čelí útokům vandalů.

Příkladem může být Bludov, kde po loňské modernizaci trati zůstala stanice zavřená. Po protestech cestujících i obce dráhy čekárnu 20. ledna opět zprovoznily. Otevřená je od čtvrt na sedm ráno do devíti večer; odemyká a zamyká ji bezpečnostní agentura, která se stará i o nádraží v Šumperku.

Hodiny ukradené, lavička posr…

„Necelé tři týdny stačily, aby někdo ukradl hodiny, rozhlas, pomaloval stěny a prokopal dveře. Jen nerada píšu, že se čekárna stala dokonce i veřejnou toaletou. Někdo vykonal potřebu přímo na lavičku. Tento stav je i odrazem kulturnosti našeho národa a jeho vztahu k cizím věcem,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Dráhy uzavřely v prosinci v celé republice necelých dvacet výpravních budov. V provozu zůstávají jen budovy ve větších městech a přestupních stanicích. Pro uzavření objektů je důležitý počet cestujících a také to, zda v nádražní budově jsou například technologická zařízení nutná pro drážní provoz.

„Trendem v celé západní Evropě je odbavování cestujících ve vlacích. Chápeme, že v nepříznivém počasí potřebují místo, kam se na krátkou chvíli schovají. Pokud jsou u budov přístřešky, je to úplně stejný princip jako u autobusové zastávky. Autobusová doprava nabízí maximálně přístřešek, toalety nikoliv. Navíc u vlakové dopravy může cestující využít WC ve vlaku,“ vysvětlila Šubová..

Mnozí cestující ovšem tento trend považují za krok zpátky. Je to mimo jiné i názor poslance ČSSD a mohelnického místostarosty Pavla Němce, který se s interpelací obrátil na ministra dopravy.

Cestující mrznou, ale reklamu mají dráhy za miliony

„Proč se investují obrovské prostředky do modernizace železničních budov, když jsou pak zavřené? Není to vlastně zneužití veřejných prostředků? Dráhy se vymlouvají, že nemají lidi, že musejí šetřit. Jaká je pravda? Občané mrznou venku na peróně, někdy i v nevytopených vlacích, a dráhy investují do reklamy čtvrt miliardy korun. Je to normální?“ ptal se v interpelaci Němec.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka poukázal v odpovědi přímo v parlamentu na to, že investice do modernizace koridorů jsou zaměřeny mimo jiné i na to, aby ve stanicích bylo co nejméně obslužného personálu. Stanice pak zůstávají prázdné a nechat je otevřené bez dozoru by znamenalo devastaci.

Ne všem obcím zavřené nádražní budovy vadí.

„Žádné stížnosti občanů na zavřenou čekárnu jsme nezaznamenali. Jsme koncová stanice, takže cestující z Javorníku jdou rovnou na vlak nebo naopak po vystoupení míří rovnou domů. Čekárnu tedy nepotřebují,“ uvedl starosta Javorníku Jiří Jura (SNK-ED).

Na Jesenicku jsou od prosince zavřené i koncové stanice ve Vidnavě a ve Zlatých Horách.

Horší situace byla právě v Bludově, což je přestupní stanice dvou tratí.

„Jezdím každý den do školy v Zábřehu a při zpáteční cestě musím v Bludově čekat na spoj skoro hodinu. Když byly v polovině ledna největší mrazy, jel jsem raději až do Šumperka, odkud můj spoj vyjíždí, protože tam se na nádraží dalo před zimou schovat,“ řekl Miroslav Krejčí z jedné obce na trati do Hanušovic.

Čekárna v Bludově je sice už otevřená, ale záchody jsou nedobytné. Podle toho vypadá okolí nádražní budovy. Hromádky výkalů tu straší na každém druhém kroku.

Nádraží je ponořené do tmy

Na straně k lesu navíc nesvítí na budově žádná světla, takže příchod ke stanici je ponořen do tmy.

„Jít pozdě večer na vlak je tu o strach. Z Bludova je lepší jezdit autobusem už proto, že je nádraží tak daleko,“ řekla cestující Jana Jarmarová.

„Veřejné osvětlení před budovou v současnosti řešíme s obcí tak, aby bylo co nejdříve zprovozněno. Jedná se totiž o obecní pozemek. Osvětlení od kolejiště chceme modernizovat a mělo by výhledově, stejně jako v hale, fungovat na fotobuňku,“ uvedla Kateřina Šubová.

Obavy ze zavření stanice a z následného řádění různých part a vandalů mají lidé v Postřelmově. Tam je pokladna a čekárna na nádraží otevřená od pěti ráno do tři čtvrtě na pět odpoledne.

„Zatím nemám žádné informace o tom, že by se v Postřelmově mělo něco měnit,“ uklidňuje mluvčí drah Kateřina Šubová.

Že veřejné toalety ve stanicích nelze nechat otevřené bez dozoru, vědí i na soukromé Železnici Desná, která se jinak snaží vyjít cestujícím velmi vstříc. V Petrově, kde je výpravčí, se čekárna zavírá jen od půlnoci do čtyř hodin ráno.

Ve Velkých Losinách a Koutech nad Desnou je pokladna a čekárna včetně WC otevřena ve všední dny od půl šesté ráno do půl třetí odpoledne. Navíc v turistické sezoně, tedy v Losinách v létě, a v Koutech naopak v zimě, jsou tyto služby k dispozici i o víkendech od 14 do 18 hodin.

Popelkou zůstává jen Sobotín, kde je otevřeno jen ve všední dny od pěti do deseti hodin.