Budovu kulturního domu koupilo město loni od odborového sdružení Pramet Kovo. Odboráři totiž neměli peníze na údržbu. Navíc na ně po změně obchodního zákona stát začal tlačit, aby si koupili pozemek pod budovou nebo za něj platili tučný nájem. Proto se odborová organizace dohodla s radnicí, která kulturák koupila za osmnáct milionů korun. To byla cena stanovená znaleckým posudkem.
Město pak nechalo důkladně prověřit stav budovy, aby mohlo začít plánovat rekonstrukci. Podle prvotních odhadů pohltí nejméně sedmdesát milionů korun.

„Ve špatném stavu je vzduchotechnika. Okna, která tvoří celou prosklenou stěnu jsou na vypadnutí. Nutné bude vyměnit elektroinstalaci i kanalizaci uvnitř objektu,“ přiblížil šumperský místostarosta Tomáš Spurný.

V kulturním domě se pak vytvoří prostor pro druhý menší sál, kde by se mohly odehrávat komorní klubové akce. Příští rok radnice bude připravovat projekt, samotná rekonstrukce by měla začít za dva roky.

„Budeme se snažit, aby se práce stihly v době mezi festivaly Blues Alive,“ zmínil Tomáš Spurný.

Zda se změní i způsob provozování kulturního domu není ještě jasné. Programy nyní zajišťuje společnost s ručením omezením Dům kultury Šumperk, která platí radnici nájemné. Město také po odborářích převzalo další smluvní vztahy, v kulturním domě totiž sídlí i jiné firmy.

„O dalším provozování domu kultury budeme jednat na podzim, možných je několik variant,“ konstatoval místostarosta Spurný.
Dům kultury se začal stavět v roce 1979, otevřen byl v roce 1981. Ročně se ve velkém sále konají desítky akcí. Některé jako třeba Blues Alive či Jamfest získaly mezinárodní prestiž. Pro různé vzdělávací a pohybové kurzy jsou využívané prostory v podlaží.

Závod ZKL v Hanušovicích na podzim 2016. Ilustrační foto.
Pro závod ZKL v Hanušovicích se investora najít nepodařilo