Tým ostravské společnosti Marpo pod vedením Radana Sležky pracoval v Domě kultury Šumperk tři dny. „Je to první fáze průzkumu se zaměřením na ověření typu nosných konstrukcí a materiálového provedení stavby. Počítáme, že zhruba za rok poté, co se do práce pustí projektanti, by měla proběhnout druhá fáze průzkumu. Ta bude reagovat na požadavky projektantů, bude detailnější a bude ověřovat, jak je na tom budova staticky,“ vysvětlil Sležka.

Sondy ve velkém sále i klubovnách

Pracovníci stavebně technického průzkumu prováděli sondy a měření ve velkém sále domu kultury, v klubovnách, ve sklepě i v nástavbě a na střeše budovy.

Dům kultury v Šumperku potřebuje nutně rekonstrukci.
Velká rekonstrukce je daleko, šumperský kulturní dům i tak chystá změny

„V minulém týdnu začala také příprava na stavebně historický průzkum jižního křídla domu kultury a v příštím týdnu nás čekají dva dny geologického průzkumu prostranství, na kterém objekt domu kultury stojí. Přestože je to při plném provozu náročné, máme z postupujících prací radost. Přibližují nás k rekonstrukci domu, která je opravdu nezbytná,“ dodala jednatelka Domu kultury Šumperk Hana Písková.

Samotného projektování rekonstrukce domu kultury se ujme firma Atelier 38. Soutěže účastnila jako jediná.

Dům kultury v Šumperku.
Ve výběrku na projektanta kulturáku Šumperk chyboval, řekl úřad

Nabídla cenu 19,8 milionu korun bez DPH. Předpokládaná hodnota zakázky byla 25,6 milionu korun. Dokumentaci pro společné územní a stavební řízení má vyhotovit do osmi měsíců.

Firma Atelier 38 se účastnila již minulého výběrového řízení, které radní letos v lednu zrušili a do něhož se přihlásily dvě firmy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže konstatoval, že šumperská radnice chybovala, když levnějšího ze dvou uchazečů, společnost DigiTry Art Technologies, z výběrového řízení vyloučila pro příliš nízkou nabídkovou cenu.

Stavba obchvatu Bludova 20. října 2023. Pohled od Postřelmova na Zábřeh.
Řidiči dostanou vánoční dárek. Obchvat Bludova

„Ačkoli byly soutěžní podmínky (aktuální soutěže, pozn. red.) jasnější a striktnější, předložená nabídka v roce 2023 byla přes inflaci o milion korun levnější než ta v roce 2022. Tím pádem ji nepovažuji za předraženou, ale adekvátní a možná i lepší,“ reagoval na výtku o předraženosti aktuální zakázky místostarosta Šumperku Karel Hošek.

"Částka 400 milionů není adekvátní"

Do projekčního týmu chce vedení města zapojit zástupce všech klubů v zastupitelstvu, aby měli možnost s projektanty komunikovat. Samotná rekonstrukce kulturního domu přesáhne do dalšího volebního období. Zároveň půjde zřejmě o nejnákladnější investici města v jeho novodobé historii.

Kulturní dům v Zábřehu, červenec 2021.
Rekonstrukce kulturáků: Šumperk znovu hledá projektanta, Zábřeh se chystá stavět

„Částku mezi 350 a 400 miliony korun, kterou nám pan Hájek (autor ověřovací architektonické studie na rekonstrukci domu kultury, pozn. red.) spočítal pro zadávací řízení, považuji za neadekvátní. Částka ve studii spočítaná na základě kubíkových hodnot není finální. Výše investice souvisí s tím, jaké budou použity technologické prvky, míra zateplení. Je mnoho variant, které mají různé investiční a provozní náklady. Chleba se bude lámat v příštím roce, kdy doufám, že budeme společně diskutovat o tom, jak má objekt vypadat a co v něm má být,“ doplnil místostarosta Hošek.

Vizualizace Domu kultury Šumperk - exteriérové řešení, pohled z parku.Vizualizace Domu kultury Šumperk - exteriérové řešení, pohled z parku.Zdroj: Architektonická studie

Dům kultury Šumperk byl otevřen v roce 1980. Za dobu své 43leté existence neprošel žádnou větší rekonstrukcí. Architekt Petr Hájek s kolegy navrhl celý komplex obléci do průsvitného „závoje“, který je vytvořen předsazeným textilním pláštěm.

Vizualizace budoucí čtvrti Šumperské Vinohrady.
Nákupní zóna, elektrárna i nová čtvrť. Šumperk čekají velké stavby

V interiéru ke třem stávajícím sálům navrhl dva nové. Kolem nich budou rozmístěny servisní provozy jako foyer, šatny, bar, kavárna, restaurace, či administrativa. Hlavní velký sál má být vybaven výsuvným hledištěm, komponenty proměnné akustiky a scénickou technologií.

Součástí domu kultury je řada historických a uměleckořemeslných prvků, jako skleněné lustry, podhledy, obklady stěn a umělecká díla. Ty budou v rámci rekonstrukce repasovány.