Přesto jsou někdy starší lidé nepoučitelní. „Důležitými faktory přispívajícími k podvodům na starších občanech jsou neinformovanost a ignorování bezpečnostních pravidel,“ říká mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Jaké jsou obvyklé chyby důchodců, ilustruje nedávný případ okradené pětašedesátileté ženy z Přerova.

Neznámý pachatel se vydával za zástupce autoopravny. Přibližně třicetiletý muž ženě řekl, že si její syn nechal opravit auto u firmy, kterou zastupuje, ale dosud za opravu nezaplatil. Po důchodkyni požadoval čtrnáct tisíc korun. Protože její syn byl zrovna na dovolené, muži zaplatila. Když potom zatelefonovala dceři, zjistila, že syn auto do opravny vůbec nedal. „První chybou je pustit si do bytu neznámého člověka. Kdyby mu senior peníze odmítl vydat, mohl by být dokonce agresivní a ublížit mu jen proto, aby se k nim dostal,“ zdůraznil riziko Svatoň.

Požadování zaplacení vysoké částky za rodinného příslušníka, s nímž se důchodce nemůže ihned spojit, je častým fíglem podvodníků. „Někdy pachatel dokonce předstírá telefonní hovor s rodinným příslušníkem, o němž tvrdí, že mu peníze dluží. Když položí sluchátko, informuje důchodce, že příbuzný s předáním peněz souhlasí a důchodce mu je dá, aniž by nabyl podezření,“ připomenul Svatoň triky podvodníků.

Důležité je zapamatovat si, jak vypadal podezřelý člověk, ačkoliv si nic neodnesl. Když se mu jednou nepodařilo oběť obelstít, je pravděpodobné, že to jinde zkusí znovu. Informace předané policii o jeho vzhledu mohou napomoci jeho brzkému dopadení.

Svatoň nabízí řešení i pro spoluobčany, kteří váhají, jestli člověku požadujícímu peníze důvěřovat. „Nejjednodušší je navrhnout přivolání policejní hlídky, která prověří, jestli je žadatel opravdu tím, za koho se vydává. Pokud mluví pravdu, nemá se čeho obávat. Pokud lže, bude se snažit dál smlouvat nebo se pokusu o podvod rovnou vzdá,“ doplnil policejní mluvčí.