Hned po volbách, které se sedmi mandáty vyhrály, se ale rozpadly na dvě frakce, které nejsou ochotny sedět spolu v radě města.

V neděli večer se tento rozkol potvrdil při koaličním jednání, kde skupina Jiřího Černého (Zdravý Zábřeh) posílená o Jana Rýznara, někdejšího lídra strany Slovo Občana Zábřeha (SOZ), přišla na jednání s jedenáctkou složenou z lidovců, Nestraníků, ČSSD a zbývající trojice SOZ (Petr Wolf, Pavel Trhal a Lucie Michalová). Po půlhodině se všichni bez dohody rozešli.

Je zřejmé, že rozpory nejsou v programu, ale v osobní rovině. Kdo s kým v radě města ano, kdo s kým ne. Kdo je pro koho přijatelný. Na tom jednání váznou. Nejde o rozdíly v programu, ale o příkopy mezi osobnostmi, které se těžko překračují. Vývoj jednání přitom popisuje každá ze stran sporu úplně jinak.

„Na výzvu Jiřího Černého, že se musíme rozhodnout, s kterou skupinou nezávislých půjdeme, jsme řekli, že dáváme přednost spolupráci s trojicí z kandidátky Jana Rýznara. Nato se Černého skupina zvedla s tím, že není dál o čem jednat,“ vysvětluje lidovec Doubrava.

„V sobotu připravila jedenáctka nějaký návrh, který nám přes Nestraníky poslala. Byl pro nás přijatelný, ovšem v neděli, když jsme na jednání přišli, už návrh zase neplatil a na stole bylo jiné řešení, pro nás nepřijatelné. Tím jednání skončilo,“ kontruje Černý.

Jaký scénář se odehraje ve středu od 16 hodin v sále kulturního domu, to je zatím velká neznámá.

„Může se odehrát v podstatě cokoliv. Nedá se vyloučit, že nebude zvolen nikdo. My nestojíme o vládu ve městě za každou cenu. Když nebude jasná koalice, nejdeme do toho,“ řekl lídr lidovců Pavel Doubrava, který byl vážným kandidátem na post starosty. „Jen blázen by se za takového stavu nechal zvolit starostou a pak sledoval, jakou radu města mu zastupitelstvo sestaví. Rada musí být tým, který je schopen se domluvit,“ dodal Doubrava.

„Za současných okolností bude těžké vrátit se za jednací stůl a dohodnout kompromis,“ řekl Petr Wolf (SOZ) a zároveň si povzdechl nad neúprosnými čísly k vytvoření většinové koalice. Pro tu je potřeba v Zábřehu nejméně jedenácti hlasů.

Nestraníci ústy Martina Strouhala vidí problém zejména v neústupnosti trojice, která se odtrhla od Jana Rýznara, a přitom je v nezávislé dvojkandidátce v menšině.

Zatím spolu drží pohromadě devítka zastupitelů na KDU-ČSL, ČSSD a Slovo občana Zábřeha (bez Rýznara). Pokusy posílit sestavu o další hlasy z pravého spektra zastupitelů se nepodařily. Pokud někdo nenajde na poslední chvíli nějaké zázračné řešení rébusu, je otázka, zda se ve středu vůbec podaří zvolit nové vedení radnice. A vypadá to, že seriál hádek a konfliktů v zastupitelstvu má před sebou další čtyřletý díl.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko