Jeseničtí zastupitelé schválili závazek města přispět České Vsi tisícikorunou za každého svého obyvatele.

„Česká Ves bude moci s touto částkou počítat ve chvíli, kdy padne rozhodnutí, že do rekonstrukce půjde. Ze závazku logicky plyne, že město v dohledné době neuvažuje o přípravě výstavby vlastního krytého bazénu,“ řekl místostarosta Jeseníku Petr Procházka.

Pětkrát menší České Vsi příslib Jeseníku značně pomohl.

„Je to hlavně deklarace společného postupu. Pro shánění financí od státu či kraje je taková deklarace jednou z podmínek,“ řekl starosta Petr Mudra.

Česká Ves je připravena do projektu vložit obdobně velkou částku.

„Můžeme se bavit, že čtvrtinu investice už máme díky Jeseníku a České Vsi zajištěnou. To je jasný signál i pro ostatní případné poskytovatele finanční prostředků,“ dodal Petr Mudra.

Podpoří projekt i ostatní obce?

Celá věc má však háček. Jeseník peníze uvolní, pokud na obnovu bazénu přispějí všechny samosprávy okresu. Některé se přitom k podobnému příspěvku staví odmítavě.

„Máme vlastní bazén, který dotujeme z městských financí. Určitě nemáme na to, abychom podpořili velký bazén. Udržovat a dotovat musíme to, co máme,“ řekl starosta Javorníku Jiří Jura.

Náklady? Zhruba 100 milionů

Česká Ves by na investici měla v nejbližších dnech získat územní rozhodnutí. Bazén by i nadále měl zůstat klasickou pětadvacítkou, k níž by měly přibýt některé relaxační prvky. Náklady se podle odhadů mají vyšplhat na zhruba sto milionů korun. Stavba nezačne dříve, než v příštím roce.

Současný bazén je jedinou pětadvacítkou v jesenickém okrese. Vznikl v 70. letech v akci Z. Je na hranici své životnosti a každá větší závada jej může vyřadit z provozu.

O myšlence krytého bazénu v Jeseníku mluvil bývalý starosta Adam Kalous. Bazén měl v budoucnu tvořit celek s připravovaným zimním stadionem.