Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva pohledy na soudní při zábřežského starosty a extajemníka

Zábřeh - Soudní spor s bývalým tajemníkem zábřežské radnice Antonínem Janhubou město 18. června prohrálo. Jeho odvolání z funkce i výpověď kvůli neschváleným žádankám o dovolenou jsou neplatné Rozsudek ještě není pravomocný. Deník přináší rozhovory s oběmi stranami: žalobcem i žalovaným.

18.6.2009
SDÍLEJ:

Soudce kauzy starosty versus tajemníka Michal RendaFoto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Starosta Zdeněk Kolář: Tajemník nezvládal řízení úřadu

Starosta Zdeněk Kolář se k rozsudku nemohl vyjádřit, protože v den soudu byl na služební cestě v Praze. Na telefonu nebyl k zastižení. Den před vynesení rozsudku ale poskytl Deníku rozhovor.

Z úst právního zástupce Antonína Janhuby několikrát u soudu zaznělo, že problém s dovolenkami jste jen účelově využil, abyste dostal tajemníka pryč z radnice. Vyvodil byste stejně razantní důsledky u každého jiného úředníka?
Pokud by postup každého jiného pracovníka úřadu byl stejný nebo obdobný, tedy že si podá žádanku o dovolenou pozdě, sám tam vepíše datum schválení, a dokonce se ani, a to opakovaně, nezajímá, zda byl zaměstnavatelem určen termín čerpání dovolené, navíc manipuluje zpětně s informacemi v kalendáři, pak nepochybně ano.

Mezi první a druhou spornou žádostí o dovolenou uplynulo skoro 14 dní. Proč jste svému podřízenému neřekl hned, že dovolenou mu nepovolujete? Podle jeho slov u soudu se o tom dozvěděl až s velkým zpožděním, když personální oddělení chystalo výplaty za květen.
To jen dokazuje, jak se pan Janhuba zajímal o své pracovní povinnosti.

U soudu jste říkal, že jste měli s tajemníkem rozdílné názory na chod úřadu. V čem podle vás tajemník chyboval?
Pan Janhuba dle mého názoru v praxi nezvládal řídící práci. Detaily mého hodnocení jeho práce jsou neveřejné, leda by vám je sám pan Janhuba poskytl.

#nahled|https://g.denik.cz/58/67/soud_starosta_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/58/67/soud_starosta.jpg|Starosta Zdeněk Kolář#

Svůj způsob práce ani po vašich výtkách nezměnil?
Neměl k tomu předpoklady.

Podle jednoho vyjádření žalobce jste tajemníkovi mimo jiné vytkl, že poskytujete informace zastupitelům bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Jakých informací se tato výtka týkala?
Nejednalo se o zastupitele, ale o třetí osoby.

U soudu se mluvilo také o anketě mezi vedoucími pracovníky úřadu o oblíbenosti tajemníka, kterou jste uspořádal loni v červnu. Co z té ankety pro vás vyplynulo? Ovlivnila nějak vaše rozhodnutí, jak nepovolené absence tajemníka řešit?
Žádnou anketu o oblíbenosti bývalého tajemníka jsem nezadal. Byl to interní průzkum (jakási zpětná vazba) o způsobu jeho práce. To však s pochybením bývalého tajemníka při žádosti o dovolenou nemělo co dělat. Toto řeší příslušné zákony.

Jste nyní, když úřad má už tři čtvrtě roku nového šéfa, s chodem úřadu spokojen?
Myslím si, že nejsem sám, kdo vnímá velmi výraznou změnu k lepšímu.


Antonín Janhuba: Kritika mé práce byla nefér

Bývalý šéf radnice v Zábřehu Antonín Janhuba musel v září 2008 z úřadu odejít. Kvůli třem neomluveným absencím ho k tomu přinutil starosta Zdeněk Kolář (ODS). Janhuba zažaloval město a spor 18. června 2009 v první instanci vyhrál.

Soud vám dal za pravdu, že vyhazov z radnice byl neoprávněný. Čekal jste takový rozsudek?
Doufal jsem v něj, můj právní zástupce mě ujišťoval, že je to jasná záležitost. Každopádně cítím velké zadostiučinění.

#nahled|https://g.denik.cz/58/67/soud_janhuba0609_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/58/67/soud_janhuba0609.jpg|Bývalý tajemník Antonín Janhuba#

Při soudním jednání zazněl z úst vašeho advokáta několikrát názor, že problém s dovolenkami starosta jen účelově využil, aby vás dostal pryč z radnice. Jaký by pro to podle vás měl důvod?
To je složitější záležitost, kterou mohu jen odhadovat. Konkrétní důvod, mimo těch „oficiálních“, jsem se z úst pana starosty ani jiných členů rady města nedozvěděl, i když jsem se přímo zeptal.

Advokát mluvil i o šikanování. Jak se projevovalo?
Po tom, co jsem se začal bránit, tedy v červnu 2008, starosta (v rozporu s pracovním řádem) vytvořil a předložil radě města velmi negativní hodnocení mé práce - podle mého názoru naprosto nespravedlivé a neopodstatněné. Byl mi odebrán osobní příplatek a mimo jiné byly použity metody snižující moji autoritu.

Cítil jste napětí po celou dobu toho roku a půl, kdy jste na radnici spolupracovali, anebo se objevilo až na jaře 2008?
Určité napětí, nebo spíše jakýsi stav prvotních nesrovnalostí, je po volbách normální. Zde ale trval dost dlouho a místo dosažení bodu spolupráce vygradoval do událostí z jara 2008

Měl starosta už dříve nějaké výtky vůči vaší práci? Pokud ano, co vám vytýkal?
V únoru 2008 jsem obdržel první výtku. Obsahovala čtyři body. K této výtce jsem se písemně vyjádřil a požádal jsem o konkretizaci zejména prvních dvou bodů, které byly velmi obecné. Ty poslední dva body se týkaly již tohoto volebního období. Vysvětil jsem je. Na moje vyjádření nikdo nereagoval. Materiál vzala na vědomí rada města.

U soudu zaznělo, že vám starosta mimo jiné vytýkal, že poskytujete informace zastupitelům bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Jakých informací se tato výtka týkala?
Zastupitelům jsem vždy poskytoval stejné informace bez rozdílu, ke které volební straně patřili. Úředník ani jinak postupovat nemůže. Když tuto záležitost někdo nepochopí, tak nepochopil základní postulát zastupitelské demokracie. Tajemník ani jiný úředník si prostě nemůže dát na kancelář ceduli, že těmto zastupitelům informace dává (a baví se s nimi), a těmto ne.

Mluvilo se také o anketě o vaší oblíbenosti, kterou starosta uspořádal. Jak probíhala a jak jste na ni reagoval?
Dozvěděl jsem se o ní, až když jsem se po návratu z krajského úřadu zeptal vedoucí oddělení, co dělá volební urna na podatelně. Dozvěděl jsem se, že slouží na sběr obálek s dotazníky, které tam měli dávat mí podřízení vedoucí zaměstnanci radnice, a že celá akce je organizována starostou. Požádal jsem pana starostu o text dotazníku, který se podle informace podřízených týkal spokojenosti s mou prací. Požádal jsem ho také o výsledky - alespoň v zobecněné formě. Na poradě vedení mi to starosta přislíbil. Po urgenci další týden se nic nedělo a za čtrnáct dnů mi starosta oznámil, že text ani výsledky nedostanu, protože se jednalo o soukromou anketu, z jejíchž výsledků nebude vyvozovat žádné důsledky.

Snažil jste se nějak spor urovnat? Domluvit se?
Pochopitelně. Informoval jsem průběžně všechny zastupitele a od samého počátku jsem deklaroval svoji ochotu spor urovnat. Zastupitelstvo přijalo usnesení, ve kterém doporučuje panu starostovi spor řešit smírem.

Pracoval jste předtím už se třemi starosty - Milanem Šebestou, Karlem Berkou a Petrem Fabiánem. S kým se vám nejlépe spolupracovalo - z pohledu šéfa úřadu? Zejména by mě zajímala spolupráce s Petrem Fabiánem, kterého lidé vnímali většinou vyhraněně - buď ho obdivovali, nebo odsuzovali a kritizovali.
Spolupráce s každým z nich byla specifická, nemohu asi říct, s kým šla lépe, a s kým hůř - prostě s každým jinak. U Petra Fabiána byla spolupráce zpočátku problematická a hledání společné platformy se neobešlo bez jistého napětí. Ale podařilo se nám toto období překonat a ve druhé polovině volebního období už byla naše spolupráce normální.

K velmi ostrým kritikům Petra Fabiána patřil i současný starosta Zdeněk Kolář. Vy jste jim byl blízko. Máte představu, co bylo příčinou toho negativního postoje?
Mám na to pochopitelně svůj názor. Nemám ale chuť jej zveřejňovat.

Jak jste vnímal vyostřenou situaci, která od voleb panovala v zastupitelstvu? Bylo pro úředníka nepříjemné v takové atmosféře pracovat? Ovlivňovalo to nějak chod úřadu a atmosféru na radnici?
Pochopitelně se situace v zastupitelstvu odráží zejména na psychickém stavu a tím i na práci zaměstnanců úřadu. Já osobně situaci v zastupitelstvu (z tohoto úhlu) nevidím až zas tak diametrálně rozdílnou oproti minulým obdobím, i když se to pozorovateli „zvenku“ tak asi oprávněně jeví.

Jakou práci konkrétně děláte teď? Využijete při ní zkušenosti, které jste získal ve funkci tajemníka?
Pracuji na Magistrátu statutárního města Olomouce a připravuji společně s kolegy zavedení nových částí informačního systému, který se zde má nasazovat. Mám se zejména podílet na vlastním nasazení prostředků IT podpory na jednotlivých částech magistrátu a zde své zkušenosti určitě budu potřebovat a využiji je.

Vrátil byste se na zábřežskou radnici? Za jakých okolností?
Mým hlavním cílem je pochopitelně lidská a občanská rehabilitace. Tvrdím, že to, co se stalo (odvolání z funkce tajemníka úřadu) nebylo v souladu s právem. K řešení otázky, jestli se vrátím, nebo ne, je ještě dlouhá cesta. Před tím se musí vyřešit spousta složitých otázek. Jejich řešení bude záviset i na postoji města Zábřeh.

Autor: Stanislava Rybičková

18.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Blanka Poštulková z Loštic při otevření Tvarůžkové cukrárny v Olomouci v březnu 2015.

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení