Z důvěryhodného zdroje se podařilo zjistit, že podvod vyšel najevo před několika dny, kdy Kunčar s indexem svého spolupracovníka skládal před komisí zkoušku na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity.

Tam na něj ale již čekal policista z Inspekce Policie ČR, který pak falešného studenta usvědčil přímo při činu.

Řadový policista, kterému Kunčara tímto způsobem „vypomáhal“, studoval na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity sociální pedagogiku, prevenci a resocializaci.

Údajně byl již ve třetím ročníku, ovšem náročné studium bylo nad jeho síly. Už na základní i střední škole měl totiž podprůměrné výsledky.

Nadřízení obou šumperských policistů z Krajského ředitelství Policie Severomoravského kraje se k případu vyjádřili velmi stroze.

„Na základě vyhodnocení materiálů, které byly předloženy Inspekcí Policie ČR, byli dne 10. února propuštěni ze služebního poměru dva příslušníci krajského ředitelství Policie České republiky. Důvodem bylo porušení služebního slibu tím, že se dopustili zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a které je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru,“ uvedl mluvčí krajského policejního ředitelství Miroslav Pech.

Hovořil plynně dvěma světovými jazyky

Vyjádření plukovníka Jakuba Kunčary se získat nepodařilo, jeho mobil byl vypnutý. Patrně se jednalo o služební telefon, který musel odevzdat.

Podle mluvčího Okresního státního zastupitelství v Ostravě Davida Bartoše zatím proti policistům nebylo zahájeno trestní stíhání.

„Zatím jsou prověřováni. Tím, že se během studia vydávali za jiné osoby, by se mohlo jednat o trestný čin poškozování cizích práv,“ řekl Bartoš.

Třiatřicetiletý Jakub Kunčar měl v policejních řadách našlápnutou slibnou kariéru.

Ve zdejším regionu patřil k nejvzdělanějším a také k velmi ambiciózním policistům. Vystudoval dvě vysoké školy, kromě Policejní akademie má také diplom z Fakulty sociálních věd Karlovy Univerzity. Plynně hovoří dvěma světovými jazyky.

Ambiciózní velitel nebyl příliš oblíbený

K policii ve funkci inspektora Kunčar nastoupil v roce 2000. Později se vypracoval do vedoucích funkcí na obvodních odděleních v Zábřehu a Libině. Loni v prosinci byl již v hodnosti plukovníka jmenován na post vedoucího územního odboru Policie České republiky Šumperk.

Jeho velení podléhali všichni uniformovaní policisté v regionu. Nebylo ovšem žádným tajemstvím, že mezi řadovými policisty oblíben nebyl, vyžadoval důsledné plnění povinností.

Inspekce Policie ČR se o osobu Jakuba Kunčary zajímala již loni na podzim. Na krajské policejní ředitelství totiž přišlo písemné anonymní udání, ve kterém byl zmíněn i Kunčar.

Co bylo předmětem udání, policie nezveřejnila, ovšem případ inspekce odložila s tím, že se ani jedno z obvinění nezakládá na pravdě. Podle charakteru informací, z nichž některé byly údajně velmi osobní, bylo zjevné, že pisatel je z řad policie.

Také na přátelskou výpomoc při studiu patrně policejní inspekci upozornil některý z policistů. Podle jednoho zdroje blízkého policii se údajně Kunčar měl o zastupování kolegy ve škole zmínit v hospodě.