Připojí se tak k týdnu vědy a techniky, největšímu vědeckému festivalu v České republice.

„K této události se naše společnost připojuje už tradičně, protože tím chceme popularizovat vědu a techniku, což považujeme za klíčové při podpoře zájmu mládeže o technické obory. Zájemcům nabídneme různorodý a hlavně názorný pohled na energetické výrobní zdroje různých typů,“ vysvětlila mluvčí ČEZ pro střední a severní Moravu Alice Lutišanová.

Elektrárna Dlouhé Stráně se těší mimořádnému zájmu veřejnosti. Za prvních osm měsíců letošního roku ji navštívilo téměř třiasedmdesát tisíc lidí. Tento týden se Dlouhé Stráně staly vítězem ankety 7 divů Olomouckého kraje a zvítězily i v paralelní anketě pořádané Deníkem.

Elektrárna je držitelkou tří „nej“. Má největší reverzní jednostupňovou vodní turbínu v Evropě o výkonu 325 megawattů, největší spád v České republice – 510,7 metru - a největší instalovaný výkon ze všech vodních elektráren u nás, který dělá dvakrát 325 megawattů.

„Její další výhodou je rychlost najetí, kdy je do pouhých sta sekund schopná z odstavené polohy dodávat do energetické sítě plný výkon, tedy šest set padesát megawattů,“ doplnila Lutišanová.

Prohlídky Dlouhých Strání se budou konat po předchozí domluvě na telefonních číslech 602 322 244 nebo 585 283 282, případně na e-mailové adrese infocentrum.eds@cez.cz.

Kromě Dlouhých Strání se zájemci mohou na začátku listopadu vypravit třeba na prohlídku elektrárny Dětmarovice u Karviné, která je svým výkonem osmi set megawattů největší klasickou elektrárnou na Moravě. Zpřístupněny budou i jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, uhelné elektrárny Tisová, Hodonín, Mělník, Počerady či Prunéřov, vodní elektrárny Lipno, Orlík, Slapy, Štěchovice nebo Dalešice i první bioplynová elektrárna ČEZ v České republice v Číčově pod Brdy.