Celá záležitost se týká věží, které stojí podél turisticky frekventované cesty mezi horní stanicí lanovky areálu Kouty a horní nádrží elektrárny Dlouhé Stráně. Trojici nefunkčních a dílem i demontovaných elektráren chtěl investor nahradit jednou vyšší a výkonnější.

Stavbu původně posvětil stavební úřad v Šumperku uzavřením takzvané veřejnoprávní smlouvy, která nahradila územní rozhodnutí i stavební povolení. Tu však napadl Český svaz ochránců přírody.

Olomoucký krajský úřad následně veřejnoprávní smlouvu zrušil. Investor se proti tomuto rozhodnutí odvolal k ministerstvu vnitra.

To verdikt krajských úředníků potvrdilo.

„Pro stávající tři větrné elektrárny v dané lokalitě, které jsou dočasnou stavbou s dobou trvání do 31. prosince 2018, to neznamená nic. Znamená to, že investor nemůže uskutečnit svůj záměr nahradit stávající větrné elektrárny novou větrnou elektrárnou o vyšším výkonu a větší výšce," řekl Vilém Frček z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.

Je to alibistické a nekonkrétní, zní z firmy

Podle firmy Benoco, majitele větrného parku a investora záměru, je rozhodnutí ministerstva alibistické a v řadě pasáží nekonkrétní. Proti rozhodnutí společnost podá u správního soudu žalobu, a to z důvodu nepřesvědčivé argumentace krajského úřadu i ministerstva.

„Z průběhu řízení je zcela zřejmé, že naše činnost měla velkou podporu v dotčené oblasti a že uvedený stav je dílem jednotlivce zaštiťujícího se ochranou přírody a sledujícího zejména svoje zájmy," sdělil jednatel společnosti Benoco Zdeněk Vlček.

Zdůvodnění úřadu

Olomoucký krajský úřad veřejnoprávní smlouvu v minulosti zrušil kvůli tomu, že byla v rozporu s právními předpisy.

„Hlavním důvodem je, že se jednalo o zcela novou stavbu větrné elektrárny, nikoli změnu dokončené stavby formou nadstavby nebo stavebních úprav, jak tvrdil žadatel," řekla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. Novostavba by musela být schvalována za přísnějších podmínek.

Šumperská pobočka Českého svazu ochránců přírody již loni argumentovala, že by nová elektrárna narušila krajinný ráz vrcholových partií Jeseníků a její umístění v chráněné krajinné oblasti odporuje zásadám územního rozvoje kraje.

Větrná farma na Medvědí hoře stojí od roku 1998. Svým umístěním patřila k nejvýše položeným v Evropě. Tvoří ji tři elektrárny různých typů. Až do roku 2007 ji jako pokusnou provozovala společnost ČEZ.