„Je zima, bývá brzy tma, cesty bývají zaváté, někdy se někam nedostanete,“ vysvětluje Michal Bednařík, proč zimní období bývá pro „provozáky“ v terénu obtížné. Je vedoucím zhruba čtyřicítky pracovníků, kteří provádí opravy, údržbu a odstraňují poruchy v okresech Šumperk, Jeseník a Bruntál.

Energetici společnosti ČEZ Distribuce mají na starosti vedení od „běžných“ rozvodů o napětí 230 voltů až po vysoké napětí 110 tisíc voltů. V zimě provádí plánované opravy jen minimálně, o to častěji absolvují v terénu preventivní pochůzky.

„Prochází pod vedením, sepisují závady, jako jsou ořezy, prasklé izolátory nebo vadné sloupy. Při větším vypínání pak tyto závady odstraňují,“ popisuje Michal Bednařík.

Když nasněží, v terénu se elektromontéři pohybují také na čtyřkolkách nebo sněžných skútrech. Jsou ale místa, kam se ani tato technika nedostane. Například ve svažitém terénu pod Červenohorským sedlem.

„Chlapi se tam brodili po pás ve sněhu. Užili si svoje,“ poznamenává.

Proč bylo letos v zimě v regionu méně poruch než v předchozí roce?
A v kterých lokalitách trápí poruchy v zimě lidi nejvíce?

Celý článek si přečtete v úterním tištěném Šumperském a jesenickém deníku. Deník si můžete předplatit v tištěné nebo kompletní elektronické podobě na www.mojepredplatne.cz