VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropský den parků slavili i v Jeseníkách

JESENÍKY - Jedním z nejvýznamnějších svátků ochrany přírody je Evropský den parků připadající na 24. květen. Připomíná vyhlášení prvních devíti parků v Evropě ve Švédsku v roce 1909. Evropa tak po třiceti letech následovala Spojené státy, kde byl národní park NP Yelowstone vyhlášený roku 1878.

8.6.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Při této příležitosti Správy národních parků či chráněných krajinných oblastí pořádají výstavy, festivaly či dny otevřených dveří, exkurze v terénu a další akce. Vydávají se rovněž publikace a brožury. Vysvětlují lidem smysl, účel a zejména důležitost existence národních parků a chráněných krajinných oblastí. Akce má připomenout význam všech chráněných území jako nositelů bohatství a rozmanitosti přírody na celém evropském kontinentu.

V Česku tvoří všechna chráněná území dohromady asi pětinu rozlohy státu – celkem 20,4 procenta území. Naproti tomu vinou činnosti člověka od roku 1950 naše příroda přišla o 1 300 kilometrů čtverečních luk, 2 400 kilometrů čtverečních mezí a remízků, čtyři tisíce kilometrů stromořadí a alejí. Celkem se jedná o neuvěřitelné čtyři tisíce čtverečních kilometrů.

Na tuto plochu (čtverec o straně více než 63 kilometrů) by se vešlo například šest Šumavských národních parků, Zlínský kraj a nebo desetitisíce mezí, alejí, remízků a luk, tisíce kilometrů stezek pro pěší a cyklisty.

Téma letošních oslav Evropského dne parků je motto Chráněná území pro život i práci. 24. května rovněž pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky uspořádali den otevřených dveří a cyklus přednášek a exkurzí pro školy i veřejnost.

O tom, že ochranou kusu krajiny přispívají k udržení a obnově identity celých Jeseníků, již dnes nikdo nepochybuje stejně jako o tom, že svou prací zajišťují potenciál rozvoje i pro budoucí generace. Přejme jim tedy i do dalšího roku úspěchy v jejich nelehké, společensky stále ještě nedostatečně oceňované práci a ohleduplné investory. Jen takové, kteří chtějí Jeseníky zachovat nejen pro celý příští rok, ale i léta další.

Chráněná území by totiž do budoucna neměla být „konzervami kvality“ které můžeme otevřít čemukoliv, klidně sníst a prázdnou plechovku odhodit. Jako součást našich domovů i kulturního bohatství celého národa a Evropy by tu s námi měla zůstat i nadále.

8.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MUDr. Pelková

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Ujfaluši v Šumperku testoval mladíky, pak rozdal podpisy

Kolik jste dal v kariéře gólů? Sparta, nebo Slavia? Podobné a další dotazy dostával bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Ujfaluši. V pátek 16. února usedl za stůl na Základní škole Sluneční v Šumperku. Na tiskové konferenci ale mluvil především o projektu ProFútbolAnalytics, který testuje zdatnost mladých hráčů kopané.

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Nepropásněte! Fotbalový FK Jeseník přes celou stranu v Deníku

Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Šumperského a jesenického deníku! Najdete v něm 13. díl jedinečného projektu Deník nám fandí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT