Tentokrát byla ústřední mottem šedesátá léta.

„Šedesátá léta jsou fenoménem, který se hned tak nezopakuje. Bylo to hektické období v oblasti módy, filmu, hudby i designu. Mnozí lidé si na toto období dobře pamatují, ale jedná se již o historii, která samozřejmě v muzeu nemůže chybět,“ vysvětlila ředitelka šumperského muzea Marie Gronychová.

Šedesátá léta přinesla významné události. Do kosmu například vzlétl první člověk Jurij Gagarin, Kennedy se stal nejmladším prezidentem v historii USA, rádia ovládaly písně Elvise Presleyho a na hudebním nebi zazářili Beatless.

Také u nás nastalo za éry komunistického prezidenta Antonína Zápotockého mírné uvolnění. S ekonomickou reformou přišel Ota Šik, v oblasti umění se hvězdného uznání dostalo českým filmařům. Oscary získaly Ostře sledované vlaky a Obchod na korze. „Měnila se také móda. Starší generace se sice držela strohé elegance, ale mladí se již chtěli lišit,“ řekla Gronychová.

Návštěvníci muzejní noci do šedesátých let zavítali prostřednictvím módní přehlídky, kde se role modelek kreativně zhostily pracovnice muzea.
„V muzeu sice shromažďujeme exponáty ze šedesátých let, dobové oblečení nám ale také zapůjčila řada přátel a známých. Mnozí lidé si myslí, že věci že šedesátých let nemají žádnou historickou hodnotu, ale opak je pravdou,“ dodala ředitelka muzea.

Módní přehlídka, kde nechyběl pionýrský kroj, modré trenky, v nichž cvičívaly dnešní šedesátnice, či šponovky a galoše, sklidila velký úspěch a výkony muzejních modelek provázel bouřlivý potlesk.

„Je zajímavé si zase prohlédnout, co se tehdy nosilo. Hodně se tehdy šilo doma. V obchodech velký výběr nebyl a byly jsme mladé a chtěly se líbit,“ zavzpomínala důchodkyně Eva Šrámková.