„I když je mezi místními vžité, že Jesenicko si musí hlavně pomáhat samo, tak jdu každý rok trochu proti proudu. Na konferenci zvu chytré a zkušené lidi zpoza kopce. Mohou znát recept na problémy tohoto regionu, tak proč bychom se jich neptali,“ poznamenal zakladatel platformy positivJE Kamil Kavka. Ta působí v okrese Jeseník od roku 2018 a etablovala se jako podporovatel všeho, co z regionu dělá atraktivnější adresu.

Ve spolupráci s Inovačním centrem Olomouckého kraje se povedlo sestavit zajímavá kvarteta expertů, od nichž zazní inspirace a příklady dobré praxe. V úterý 22. listopadu se v Rytířském sále Vodní tvrze s místními starosty „utkají“ ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková, expert na regionální rozvoj z Ostravské univerzity Ondřej Slach, úspěšný starosta nedalekých Hanušovic Marek Kostka a zakladatel Obce v datech Jan Havránek. Tématem bude chytrý a udržitelný rozvoj Jesenicka.

Ilustrační foto
Nejen elektřina a plyn. Voda na Šumpersku zdraží o třetinu

Středa bude zasvěcena podnikatelům a zaměstnavatelům. O neodkladné transformaci zdejšího hospodářství za nimi do Jeseníků přijedou přemýšlet ředitel šumperské inovativní firmy SHM Petr Mrkos, hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, manažer Inovačního centra Olomouckého kraje Tomáš Dostál a z olomoucké Univerzity Palackého panel osvěží odborník na geografii průmyslu Zdeněk Szczyrba.

Zejména pro ředitelky a ředitele základních a středních škol Jesenicka je určen třetí panel Moderní vzdělávání. Do něj pozvání přijali Radek Hanuš z Národního pedagogického institutu, projektová manažerka platformy Začít spolu Jana Schierlová, Českou školní inspekci bude reprezentovat vedoucí úřadu Dana Pražáková a zkušenosti soukromé základní školy ve Zlíně nasdílí Lukáš Trčka. Tématem budou změny, před kterými školy stojí, chtějí-li vychovávat perspektivní jedince.

V pátek 25. listopadu v 17 hodin vypukne Festival patriotů Jesenicka, jehož program je věnován všem hrdým patriotům. Ti se mohou těšit na šest inspirativních přednášek zajímavých Jeseničáků, světovou premiéru filmu Eva s Norbertem Lichým v hlavní roli a závěrečnou after party, která vzdá hold populární přehlídce jesenických kapel Chřástalfest.