V neděli 17. ledna v půl páté ráno zazvonil dispečerovi horské služby telefon. V něm se ozval hlas, který tvrdil, že on a jeho kamarádi bivakují pod celtou na Keprníku a zasypal je sníh.

„Evidentně se stalo, že přes noc napadalo zhruba třicet centimetrů sněhu a další sníh na jejich úkryt přivál ostrý vítr. Celtová ochrana nevydržela a spáči se ocitli rázem zavaleni. Podle našich informací šlo o organizovanou skupinu,“ uvedl k rannímu alarmu Jaroslav Komárek, který v noci sloužil na stanici Horské služby Jeseníky na Červenohorském sedle.

Chata Skřítek v Jeseníkách je výchozí místo pro běžkování. Sobota 16. ledna 2021
"Masakr" na Skřítku: davům bězkařů nabízí i novinku - bezúdržbové běžky

Problém se skupinou nastal především v komunikaci. Horské službě pobyt v extrémních podmínkách neohlásila, po dvou telefonátech se navíc postižení turisté odmlčeli.

„Vyrazila k nim skupina z Ramzové, já jsem zatím připravil k výjezdu našeho psovoda. Pak se ozvali naši záchranáři s tím, že je vše v pořádku. Zdá se, že zasypané kamarádi vyhrabali a v klidu spali dál, aniž by nás kontaktovali,“ doplnil ke zbytečnému poplachu Jaroslav Komárek.

Nerozvážné a v horách mnohde zakázané

„Pokud jde o organizovanou skupinu, je vždy zásadní, aby pohyb v zimních horách oznámila na nejbližší stanici Horské služby. Stejně tak je důležité, aby nám dala kontakt na někoho spolehlivého, kdo bude mít nabitý telefon a hovory od nás bude brát,“ doporučil milovníkům drsných a nebezpečných pobytů v horském terénu náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller. Dodal, že ale i tak je bivakování v takovém počasí na hřebenech Jeseníků naprostá nerozvážnost. Navíc je zakázané, protože se jedná o chráněnou oblast.

Vyčerpaná žena na Sněžníku

K dalšímu zásahu vyjížděli horští záchranáři tentýž den po čtvrté hodině ráno v oblasti Králického Sněžníku. V extrémních podmínkách si chtěla zřejmě vyzkoušet bivakování třiatřicetiletá žena.

„Museli jsme se k ní dostat do lavinového katastru u pramene Moravy, v oblasti byla takzvaná bílá tma. Museli jsme ji ošetřit, byla vyčerpaná a silně podchlazená. A následoval transport z nepřístupného terénu na naši stanici,“ popsal zásah Jakub Fabián, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Tu noc bivakovali na vrcholu Sněžníku i další lidé.

U nás měli děti trosku jinou sáňkovačku.
O víkendu to svištělo na bobech i saních. Stavěli se sněhuláci a iglú

„Někdy mám pocit, že návštěvníci hor se snaží stále vymýšlet nové a nové způsoby, jak se v drsných terénech zranit, nebo dokonce zabít. Najednou řešíme takové věci, jako sjíždění černých sjezdovek na kousku plastu nebo nocování v mrazu a hlubokém sněhu bez předchozího tvrdého tréninku,“ povzdychl si náčelník Kaller

Ve všech takových případech jedná o naprosté hazardování a pohyb v lokalitách, kam by se v těchto dnech neměli turisté či bobisté vůbec vypravit.