Zatímco jarmark se koná na dolním náměstí Svobody, Farmářské trhy obsadí veřejné prostranství před zámkem na Masarykově náměstí, a to od 9 do 16 hodin.

Podle zkušeností z prvních šumperských trhů se vyplatí přijít brzy dopoledne; některé produkty jsou brzy vyprodané. Zájem zákazníků byl v Šumperku velký a trhovci s tím nepočítali.

Zda se budou zábřežské trhy konat pravidelně jako v Šumperku, kde mají být každý první pátek v měsíci, to ukáže teprve zájem prodejců i zákazníků.

„Je otázka, zda pěstitelé budou schopni připravit dost produktů pro Šumperk i Zábřeh. Pokud bude zájem, chceme trhy pořádat jednou za měsíc. Každopádně je zopakujeme během podzimního jarmarku. Rádi bychom oslovili i zahrádkáře,“ uvedla ředitelka MAS Horní Pomoraví Anna Bartošová.

Trhy umožní místním výrobcům nabízet produkty přímo v místě jejich vzniku. Sníží se tak náklady na předpravu i negativní ekologický dopad přepravy na velké vzdálenosti.

„Pro spotřebitele je významné to, že budou znát původ nakupovaných potravin a postupně se seznámí s regionálními výrobci,“ řekla Bartošová.

Zájemci z řad farmářů se mohou hlásit na telefonním čísle 583 285 615, případně kontaktovat organizátory na adrese e-mailu info@hornipomoravi.eu.

MAS Horní Pomoraví podporuje regionální producenty také zavedením místního značení Jeseníky originální produkt. Certifikát a možnost používat prestižní značku získaly jak řemeslné předměty, tak i potravinové výrobky místních farmářů či zemědělců. Značku v podobě jesenického zvonku nese zatím 18 produktů.