Provozovatel splnil zákonem stanovené podmínky. Po loňské nešťastné události, kdy puma podrápala tříletou dívenku, také posílil bezpečnostní prvky. Čí chybou v říjnu došlo k poranění dítěte, doposud není zcela jasné. Případ vyšetřuje policie a zatím jej neuzavřela.

„Museli jsme splnit celou řadu požadavků. A nebylo to vůbec snadné, protože podmínky udělení licence jsou přísné,“ sdělil Deníku Petr Augustýn, majitel faunaparku.

„Posuzovalo se vše. Od dodržování hygienických předpisů, přes samotný chov zvířat, jejich ochranu a veterinární péči, provozní řád a bezpečnost, po lidské zdroje,“ shrnul, co ve finále přímo v Horní Lipové prověřila dvacetičlenná komise.

Faunapark ležící v místní části obce Lipová-lázně západně od Jeseníku se tak zařadil mezi zhruba tři desítky zoologických zahrad s licencí vydanou ministerstvem životního prostředí.

„Rozhodnutí o udělení licence bylo již vydáno, nyní se čeká na nabytí právní moci,“ potvrdil Ondřej Charvát z tiskového oddělení.

„Faunapark Horní Lipová tak získá od Ministerstva životního prostředí licenci prozatím na dobu určitou na dva roky, pro což byly splněny veškeré zákonné podmínky,“ upřesnil.

Kamery a dvojité oplocení

Ještě před podáním žádosti o licenci posílil provozovatel bezpečnostní prvky. V zahradě umístil kamerový systém, aby měl provoz, pohyb návštěvníků a zvířata ve výběhu a ubikaci non-stop pod dohledem.

„Instaloval jsem dvojité oplocení u velkých šelem. Lidé se už nedostanou blízko klece,“ popisoval opatření.

Případ poškrábané holčičky: kdo má pravdu?

Reagoval na říjnový incident, při němž došlo k poradění tříleté dívenky velkou šelmou. Dívenka tehdy byla s mnohočetnými poraněními ošetřena do v olomoucké fakultní nemocnici, kde jí škrábance vyčistili a zašili. Dítě během rodinného výletu mělo hladit šelmu, která byla v kleci.

„Okno klece, které je normálně zavřené, bylo otevřené. Nevím, co si o tom myslet. Celé mě to velice mrzí,“ reagoval na incident Augustýn.

„Rodiče tvrdí, že nic neotevírali. Tomu se mi nechce věřit. Podle mě muselo být dítě v tu chvíli bez dozoru a pumu nějak vyprovokovat, ale nebyl jsem u toho. Šelmy máme zajištěny, aby ke kontaktu nemohlo dojít. Pokud návštěvníci dodržují zóny a nestrkají ruce do klece, nemůže se nic stát,“ bránil se tehdy.

Jestli majitel faunaparku hrubě podcenil zajištění pumy nebo rodiče dohled nad potomkem, stále vyšetřuje policie.

„Případ není uzavřen. Stále čekáme na konečné vyjádření dotčených organizací,“ sdělila bez dalších podrobností policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

V jednom z nejmenších zooparků v České republice je k vidění celá řada zvířat. Exotických i domácích druhů. Provozovatel chová cizokrajné papoušky, ještěry, klokany či poloopice. Aktuálně mohou návštěvníci obdivovat pět týdnů stará dvojčata lemurů.

„Samička bohužel zemřela po porodu, což nás velice zasáhlo. Mláďata se nám podařilo zachránit a z nejhoršího jsou už venku,“ zval do zoo v Lipové Petr Augustýn.