Na pódiu kulturního domu vystoupí hitmakeři z kapely O5 a Radeček, zábřežští Punk Floid, Vlny, Atom, šumperský Sioux, moravičanský A.M.Úlet a také Junior Big Band ze zábřežské základní umělecké školy. Ve vestibulu příchozí roztančí dýdžejové Wentoline a Hanyss.

„Akci pořádáme s cílem vyjádřit solidaritu strádajícím obyvatelům Ukrajiny a také vybrat finanční prostředky na jejich podporu. Výtěžek ze vstupného bude v plné výši poukázán na sbírkový účet Českého červeného kříže,“ sdělil jednatel Zábřežské kulturní Zdeněk David. Všechny vystupující skupiny zahrají bez nároku na honorář, totéž platí o zajištění špičkové zvukové aparatury a světelného parku. „Fesťák pro Ukrajinu by se nemohl uskutečnit také bez podpory a vstřícného přístupu řady firem, které pomohly s propagací nebo cateringem. Rovněž jim velmi děkujeme,“ dodal Zdeněk David.

Zájemci o benefiční festival si mohou sami rozhodnout o výši vstupného. To pořadatelé nabízí v hodnotě sto, dvě stě, tři sta nebo čtyři sta korun. Kromě toho budou moci návštěvníci odevzdat dobrovolný příspěvek i přímo na akci. Fesťák pro Ukrajinu odstartuje v 17 hodin.

Už ve středu 16. března od 17 hodin vystoupí ve prospěch Ukrajiny v koncertním sále zábřežské základní umělecké školy Štěpán Rak, kytarový virtuos česko-ukrajinského původu.

„Štěpána Raka přivezli do Prahy jako miminko v květnu 1945 na tanku Rudé armády a dlouhá léta nevěděl, že byl adoptován českou rodinou. Jméno biologického otce a matky se dozvěděl až v pokročilém věku – oba byli zakarpatští Ukrajinci,“ vysvětlil Zdeněk David. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude v plné výši poukázán na sbírkový účet českého červeného kříže a použit na nákup zdravotnického materiálu.