Se Zdeňkou Morávkovou stojíme před budovou jesenické knihovny. Přesněji řečeno bývalé knihovny. Publikace se odtud před několika měsíci stěhovaly do nových prostor a v Lipovské ulici zůstala prázdná budova.

„U takových domů uprostřed města se vždy uvažuje, jestli je prodat, či ne. My jsme poprosili město, než rozhodne o finálním řešení, aby ho poskytlo na dva dny pro náš festival,“ říká umělkyně.

Uvnitř budovy jsou místo regálů s knížkami vyklizené místnosti. Ty budou od 20. do 22. září sloužit instalacím a aktivitám umělců z Česka a Německa. V budově tak vznikne bar nebo dětský koutek.

„Sochařka Andrea Demek zde vytvoří sochařskou laboratoř. Dostala od nás zadání, ať pracuje s architekturou města Jeseník. Z materiálů jako je dřevo nebo molitan vytvořila modely města a různých objektů. Z nich si tu děti budou moci skládat vlastní vizi města Jeseník,“ popisuje iniciátorka a spoluorganizátorka česko-německého festivalu.

Isolde Ohlbaum vystaví šest desítek portrétů spisovatelů, Filip Raif zase ilustrace k životním příběhům rodačky z Jesenicka Herty Lindemann. Ožije i půda. Mezi trámovím se uskuteční netradiční divadelní představení na téma láska.

„Diváci budou moci vstupovat do jednotlivých pokojíčků. Smyslem je podívat se na lásku z různých pohledů,“ představuje sympatická žena, která pracuje jako kulturní kreativec v Tančírně v Račím údolí.

S kolegy umělci využije i přilehlý park, kde se schází řada teenagerů. Architektonická skupina REZ mezi stromy umístí Lelkovadlo, plechový plot zdobí grafickými pracemi žáci místní základní umělecké školy. Samotná budova knihovny se promění v kokon zavinutý do tenkých pruhů barevných koberců.

Ani po předposledním zářijovém víkendu knihovna neosiří. Umělkyně Lucie Dellefant přesvědčila místní radnici myšlenkou, že se nevyužitý dům město poskytne na rok veřejnosti.

„Lidé budou moci posílat návrhy, o kterých bude veřejnost hlasovat. Lidé s nejlepšími nápady zde pak budou moci nastěhovat své aktivity a tento prostor využívat,“ uzavírá Zdeňka Morávková.

Výstava hub v šumperském muzeu - září 2019
Moraváci z lesů nosí tuny hub. Ty jsou teď k vidění i v muzeu
Priessnitzův dům v centru jesenických lázní.
Jeseník možná prodá Priessnitzův dům