Ve třech blocích viděli diváci maraton čtrnácti dokumentů, které opakovaně prokládal unikátní filmový záběr smějícího se Eskymo Welzla pořízený ve dvacátých letech. I plakát festivalu zdobila Welzlova fotografie. S kufry v ruce na ní stojí na zeměkouli a s nadsázkou říká: „Tady sem všude byl. Vy tam možete byt taky. Aspoň na mojem Filmobile.“

Letos se skutečně sešly unikátní snímky mířící do nejvzdálenějších koutů světa: z Evropy na Filipíny a do Egypta, přes Nepál, Antarktidu a ostrov Nová Guinea až po africkou Etiopii či Kongo.

V pralesích Konga natočil před rokem svůj dokument o pygmejských Bambutech tým tří cestovatelů z Blanska, kteří se věnují cestám za izolovanými etniky. Na Filmobile přispěli už popáté a letos získali jedno ze tří čestných uznání poroty a třetí místo u diváků. Cenu přebíral Milan Daněk.

„Filmobile je skutečně unikátní festival. Podobné filmy sice můžete vidět i jinde, ale jen tady můžete slyšet před celým fórem názor poroty. A ten je pro nás velmi podnětný,“ řekl Daněk a dodal, že Welzl je guru a vzor pro všechny, kteří se vydávají poznávat neznámé světy.

V porotě, která každý film veřejně hodnotila, zasedl filmový historik Pavel Taussig, dramaturgyně ostravské televize Lenka Poláková a hudebník a cestovatel Martin Kratochvíl. Ten přispěl i dvěma filmy o Nepálu a historii pashmínové vlny. Třetí čestné uznání dali porotci studiu Jaroslava Vašíčka, z jehož produkce pocházely dva filmy z Nové Guineje.

Tou hlavní porotou byli ale diváci. A hodnotili originálním způsobem: kelímky s vodou nalévali do kbelíků označených názvy filmů. Organizátoři pak kbelíky zvážili. Nejtěžší kbelík měla Neznámá Antarktida, jejíž autoři na festival přijet nemohli, nepatrně menší váhu měl u diváků snímek Tomáše Kubáka Filipínské štěstí a třetí skončili Bambuti zachycení kamerou týmu z Blanska.

V maratonu filmů byl i snímek Martina Strouhala Zlatý sever. Zachytil v něm svou loňskou cestu na Aljašku a do míst, kde prožil závěr života Jan Eskymo Welzl. V Dowson City byl známý svými pokusy sestrojit perpetuum mobile. Jeho stroj se spolu se jménem slavného zábřežského rodáka dostal i do názvu festivalu.