Hotel Grand je stejně jako další zařízení tohoto druhu uzavřen. Pohled přes skleněné výlohy do prostor bývalé restaurace v přízemí napovídá, že důvodem nejsou jen vládní koronavirová omezení.

„Probíhají demontáže opotřebených částí interiéru a zařízení a průzkum stavu stavebních konstrukcí,“ informují letáky vylepené na rozměrných skleněných tabulích s tím, že hotel Grand je uzavřen z důvodu přípravy na celkovou opravu a modernizaci.

Prostor legendární jídelny Grand, do níž chodily generace Šumperanů na polévky, hotová jídla, vlašák nebo chlebíčky, je plný ubrusů, hrníčků, skleniček a dalšího hotelového vybavení. Případní zájemci o některé z věcí mají volat na číslo uvedené na lístku.

„My jsme bývalí majitelé,“ informuje ženský hlas po vytočení telefonu. „Hotel je zavřený od 30. září,“ upřesňuje s tím, že změna vlastníka nesouvisí se současnou koronavirovou situací.

Funkcionalistický základ ze 30. let

Hotel Grand je jedním z mála příkladů kvalitní české výstavby v Šumperku v meziválečném období.

„Funkcionalistickou architekturu navrhl a v letech 1931 až 1932 realizoval olomoucký stavitel Tomáš Šipka,“ uvádí v průvodci Po stopách Malé Vídně historik Drahomír Polách.

Současnou podobu získal hotel při přestavbě v letech 1965 až 1967.

„Předtím zde stával hospodářský dvůr a pivnice. O stavební místo projevila zájem v roce 1930 firma Baťa,“ stojí v průvodci.

Svědek dějin a "dlouhověká" jídelna

Křižovatka u hotelu Grand byla před zbudování Jesenické ulice jednou z hlavních ve městě. Hotel tak byl svědkem důležitých dějinných událostí dvacátého století.

V roce 1968 před ním zastavili šumperští obyvatelé okupační tanky armád Varšavské smlouvy. O pár let později v týchž místech pochodovali na přehlídce sovětští vojáci z místní posádky.

V roce 2013 hotel Grand pronikl i do filmu. Jako jednu z lokací pro natáčení svého snímku Krásno si jej vyhlédl šumperský rodák Ondřej Sokol.

Jídelna Grand byla jednou z posledních provozoven v Šumperku, která do současnosti přežila z éry socialismu. V uplynulém roce zavřela i prodejna nabytku u vlakového nádraží.

Dům v ulici 17. listopadu koupil vietnamský vlastník z Velkých Losin. Na téže velkolosinské adrese je trvale hlášen i spoluvlastník prodejny oděvů stojící v sousedství někdejšího nábytku.