Nasvědčuje tomu alespoň zájem voličů v prvních hodinách po otevření volebních místností. Na mnoha místech přišlo odevzdat svůj hlas ještě více lidí než před dvěma týdny.

Ve třiceti volebních okrscích, na které je rozděleno město Šumperk, přišlo k urnám za první tři hodiny přes sedmadvacet procent voličů. To je asi o tři a půl procenta více než v prvním kole.

„Tradičně nejvyšší účast bývá v prvních hodinách v okrscích, které sídlí v domovech důchodců. Tady chodí lidé volit většinou brzy po otevření volebních místností a účast tam po prvních třech hodinách dosáhla až ke čtyřiceti procentům," řekla v pátek vpodvečer vedoucí odboru správních věcí šumperské radnice Petra Štefečková.

Nejnižší účast jako vždy hlásila volební místnost v Domě dětí a mládeže U Radnice. Důvodem je to, že zde jsou do volebních seznamů zapsáni i lidé, kteří mají trvalé bydliště na ohlašovně městského úřadu a k volbám nechodí.

V Zábřehu za první tři hodiny odvolilo přes třiadvacet procent lidí. „Účast v jednotlivých okrscích ale kolísá. Například v Krumpachu volilo do pátečních sedmnácti hodin asi devatenáct procent lidí, v jednom okrsku na sídlišti Severovýchod to bylo kolem třiceti procent," informoval mluvčí zábřežské radnice Daniel Gryc.

Velký zájem voličů zaznamenali i v Jeseníku. K urnám zde do páteční osmnácté hodiny přišlo průměrně osmadvacet a půl procenta voličů.

Jako vždy nebyla ani tentokrát nouze o úsměvné momenty. „V okrsku, který sídlí ve spisovně městského úřadu v ulici Bratří Čapků, volila jako první hned po čtrnácté hodině jednadevadesátiletá paní. Už v devět hodin ráno se ale o možnost volit zajímala maminka s dítětem. Pochopitelně to nebylo možné," sdělila Petra Štefečková.

Ve volebním okrsku, který sídlí ve Střední škole sociální péče a služeb v Zábřehu, zase zvedl účast autobus plný turistů. „Byli to asi padesát výletníků z Prahy. Autobus zastavil před volební místností a všichni šli hlasovat na voličský průkaz," uvedl Daniel Gryc.

Občané mohou přijít k urnám v pátek do 22 hodin. V sobotu se volební místnosti otevřou v osm hodin ráno a poslední možnost odevzdat hlas skončí úderem čtrnácté hodiny. Pak už začnou jednotlivé komise sčítat hlasy.