Firmou roku 2015 Olomouckého kraje se stala společnost Fenix Trading z Jeseníku, která se zabývá výrobou elektrických otopných systémů. „Jsme největším evropským výrobcem elektrických sálavých topných systémů. Obchodujeme v dvaašedesáti zemích světa," sdělil jednatel firmy Cyril Svozil. Ten v loňském roce získal rovněž ocenění Podnikatel roku Olomouckého kraje.

Porota u jesenického Fenixu ocenila orientaci na zákazníka, která úspěšně ovlivňuje jeho ekonomické výsledky, i podporu zaměstnanců prostřednictvím různých benefitů. „Firma se v hojné míře podílí také na rozvoji regionu podporou sportovních aktivit dětí a mládeže a má nulovou zátěž na životní prostředí," uvedla porotkyně Ivana Šrajtová z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo obsadila šumperská firma SHM, která se zabývá povlakováním nástrojů pro obrábění či tváření. Také její jednatel Pavel Holubář byl již dříve vyhlášen v kraji podnikatelem roku. Společnost SHM navíc získala titul Odpovědná firma roku 2015 Olomouckého kraje.

V soutěži Živnostník roku 2015 obsadila v krajském kole třetí místo cukrářka Jana Kašparová. Ve Velkých Losinách vyrábí čokoládové pralinky a věnuje se modelování čokolády.

Podnikatelé ze Šumperska a Jesenicka zaznamenávají v podobných kláních řadu úspěchů. V krajském kole soutěže Rozjezdy roku 2015 vyhrál Lukáš Drlík, který provozuje v Bezděkově u Úsova levandulovou biofarmu a v Zábřehu levandulovou kavárnu. Před dvěma lety získal titul Podnikatel roku Olomouckého kraje Josef Žáček, jehož firma vyrábí ve Zlatých Horách obytné a sanitární kontejnery.